Hranici pro povinné testování určila ministerstva na více než 300 nových případů nákazy covidem-19 na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní v okrese. Takových bylo v sobotu 31 z celkem 77 českých okresů.

Nově se bude testovat za týden v hlavním městě Praze a okresech Beroun, Kolín, Praha-západ, Praha-východ, Strakonice, Český Krumlov, Domažlice, Klatovy, Plzeň-město, Rokycany, Louny, Olomouc, Šumperk, Jihlava, Blansko, Brno-město, Vyškov, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Kroměříž, Vsetín a Zlín. Seznam okresů zveřejnil na twiteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Na pivu v době pandemie onemocnění covid-19. Ilustrační snímek
PŘEHLEDNĚ: Do hospody bez očkování či testu? Pokuty hrozí hostům i restauratérům

Premiér Andrej Babiš (ANO) před odletem na klimatickou konferenci v Glasgow novinářům řekl, že kabinet svolal na žádost ministra zdravotnictví Vojtěcha. "Od sedmi hodin jsme měli radu pro zdravotní rizika, která trvala dlouze, protože tam zaznívaly ne úplně koordnivané názory na další opatření v rámci pandemie," uvedl Babiš. Jednat bude dnes i ministerská klinická skupina, doplnil. Jednání kabinetu se kvůli cestě na letiště nezúčastnil. "Ale proběhlo to podle plánu," řekl Babiš.

Neočkované žáky v osmi regionech s nejhorší epidemickou situací čeká první testování na covid-19 dnes. Mělo by se týkat asi 165.000 žáků. Pokud se děti odmítnou testovat a nebudou mít ani doklad o prodělání nemoci v posledním půl roce, budou muset při výuce nosit roušku.

Testování neočkovaných žáků se dnes uskuteční v okresech České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. Tyto okresy překročily týdenní hranici 300 nově infikovaných na 100 tisíc obyvatel k neděli 17. října.

Covidové oddělení nemocnice v západočeských Domažlicích v době, kdy epidemie v Česku vrcholila
Nedělní testy odhalily nejvíc případů od března. V nemocnicích je přes 1500 lidí

Žáci, kteří test odmítnou, nebudou moct ve škole cvičit, zpívat budou moci s dvoumetrovým rozestupem a v jídelně budou muset sedět 1,5 metru od ostatních. Výjimku mají děti s psychickou poruchou nebo vážným zdravotním problémem. Testovat se nemusejí žáci, kteří jsou očkovaní, v posledním půl roce prodělali covid nebo mají doklad o negativním testu z jiného odběrového místa. Stejná pravidla platí pro zaměstnance škol.

Ministerstvo školství má rezervu asi tří milionů antigenních testů na covid-19. V základních a středních školách v celé ČR je zhruba 1,4 milionu žáků.