Nájemní smlouvu na část budovy v pražských Holešovicích uzavřel NKÚ už před nástupem Kaly, který pak před třemi lety dojednal snížení ročního nájmu z 45 milionů korun na 16,7 milionu. Nájem vyprší v roce 2023, CPI nyní podle serveru oznámila NKÚ, že velmi stojí o prodloužení smlouvy za stávajících podmínek o 50 let.

Nové sídlo

Kontrolní úřad však plánuje stavbu nového sídla za 690 milionů korun. Sněmovní rozpočtový výbor už loni peníze na sídlo schválil, ale ministerstvo financí zatím odmítá kvůli pochybám o hospodárnosti stavby předložit návrh vládě. Prezident NKÚ proto vyjádřil pochybnosti, zda je náhoda, že se právě teď objevila nevyžádaná nabídka prodloužení pronájmu. „Nezdá se mi to," řekl serveru Kala.

Představitelé CPI i ministerstva ale serveru řekli, že spolu v tomto směru nespolupracují. Skupina CPI uvedla, že pro ni státní úřad jako nájemník představuje jistotu. „Víte, že s jeho penězi můžete počítat. A například plánovat investice do budovy," zdůvodnil nabídku prodloužení pronájmu výkonný ředitel CPI Zdeněk Havelka.

Čtěte také: NKÚ chce koupit nové sídlo za 250 až 350 milionů korun