"Nechceme bojovat s uprchlíky, ale s příčinami jejich útěku. Chceme k tomu také konkrétně přispět prostřednictvím společného projektu v Jordánsku," řekl Roth novinářům. Připomněl, že největší počet uprchlíků v současné době nepřijala Evropská unie, ale země jako Jordánsko, Libanon nebo Turecko. Země EU by se podle něj měly snažit tyto země stabilizovat.

"Dohodli jsme se na společném projektu v Jordánsku, který začínáme okamžitě připravovat," řekl Špidla. Podle něj projekt poslouží ke zlepšení životních podmínek v některém z uprchlických táborů, které jsou pod správou Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Jordánsko je podle něj stát, kde má pomoc velký smysl. "Je to součást řešení syrské krize a obě naše země mají v této zemi docela dobré zkušenosti a kontakty. Bude to z hlediska času a účinnosti nejúčinnější," řekl.

Memorandum o spolupráci

Špidla a Roth dnes také podepsali memorandum o česko-německé spolupráci v oblasti migrace a integrace uprchlíků. V memorandu se obě strany shodují, že uprchlickou krizi lze dlouhodobě vyřešit jen tím, že se pomoc dostane lidem přímo v zemích, odkud utíkají. Česko a Německo ale kladou důraz také na účinnou ochranu vnějších hranic EU a v memorandu rovněž konstatují, že je třeba, aby migranti dodržovali právo států, kam přicházejí, a respektovali společné evropské hodnoty.

Memorandum rovněž přiznává, že v některých názorech na řešení uprchlické krize se české a německé názory rozcházejí, podle dokumentu ale není nutné, aby se obě strany shodovaly ve všem. "Máme za úkol hledat společná témata, ne stále rozebírat těch několik málo bodů, v nichž se neshodujeme," řekl Roth. Německo patří mezi stoupence rozdělování migrantů mezi země EU na základě kvót, což Česko dlouhodobě odmítá.