Podle Lidových novin to na konci října nařídil Evropský soud pro lidská práva. Na ten se český otec se sporem o syna obrátil poté, co mu české soudy úplně zakázaly se s dítětem vídat.

Čech Tomáš Bergmann se podle LN marně snažil vídat svého syna téměř deset let. Nejprve mu v tom po rozvodu bránila manželka, nakonec mu to zakázaly i české soudy. Odůvodnily to nesnášenlivým vztahem obou rodičů, který prý ohrožoval psychický vývoj dítěte. Schopnost otce vychovávat dítě přitom nikdy nezpochybnily, píšou LN.

Tím ale podle výroku štrasburského soudu česká justice pochybila. Místo toho, aby se příslušné orgány snažily situaci řešit (například nařídily dohled nad výchovou chlapce nebo rodičům odborné poradenství), tak jen několik let pasivně přihlížely. „Nedostatek spolupráce mezi rodiči nezbavuje příslušné orgány povinnosti uplatnit všechny prostředky k zachování rodinné vazby mezi rodičem a dítětem,“ vyčetl pro LN z verdiktu Evropského soudu Vít Schorm, vládní zmocněnec pro jednání před Evropským soudem.

Česko má od vynesení rozsudku tři měsíce na to, aby se 'odvolalo' k velkému senátu Evropského soudu. Ten by rozhodoval o tom, zda soudu nařídit přezkum rozsudku. Zda tohoto institutu využije, nechtěl Schorm předjímat. „Žádný takový krok jsme zatím neudělali,“ řekl dnešním Lidovým novinám.

Pokud se stát ve lhůtě neodvolá, poté bude muset otci zaplatit do tří měsíců, dodává deník.