„Navrhujeme přidat do výrobního tempa desítky dalších, pokud budou mít partneři zájem tento projekt financovat,“ uvedl ředitel Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) Aleš Vytečka.

V třístranném projektu s USA a Nizozemskem na dodávku více než 90 tanků bylo podle ministerstva obrany Ukrajině předáno již 37 kusů modernizovaných tanků T-72 a každý měsíc přibývají další.

Na tuto zakázku se nyní soustředí ve zbrojovce Excalibur Army. Ve Šternberku jsou schopni připravit těchto tanků přibližně pět měsíčně.

Ruský tank T-14 Armata
Rusko na Ukrajině nasadilo tanky T-14 Armata, tvrdí média. Ale jen k ostřelování

Do továrny přicházejí často v dezolátním stavu. Tanky po hloubkové modernizaci mají posílený výkon motoru, nové komunikační systémy, digitální diagnostiku, lepší zaměřovací systémy a přídavné dynamické pancéřování.

Podle Andreje Čírtka, mluvčího holdingu Czechoslovak Group, pod který spadá Excalibur Army, bylo už vloni Ukrajině dodáno na 100 kusů techniky. Kromě tanků T-72 po modernizaci, to byly dělostřelecké systémy, raketomety a bojová vozidla pěchoty.

Vojenská pomoc Ukrajině 

Česká republiky patří od začátku invaze k největším poskytovatelům vojenské pomoci, pravidelné konzultace podle ministerstva obrany probíhají na týdenní bázi. „V ČR kombinujeme maximum darů ze zásob Armády ČR, nákupy z vládních fondů, crowdfunding a komerční dodávky,“ uvedl náměstek Daniel Blažkovec, podle něhož zůstává prioritou Prahy bezodkladně reagovat na naléhavé potřeby ukrajinských ozbrojených sil.

ČR je podle ministerstva obrany také připravena jednat o zřízení centra pro údržbu, opravy a generální opravy těžké techniky v rámci státního podniku VOP a několika soukromých společností.

Marija Zacharovová
Jako za protektorátu. České zbrojovky pracují pro nacisty, uvedla Zacharovová

Další forma pomoci ČR Ukrajině se soustředí na výcvik personálu. Do konce letošního roku je v plánu vycvičit až 4000 ukrajinských vojáků. Na Libavé v těchto dnech probíhá výcvik již třetí skupiny, celkem 650 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil.

Jak informovala ČTK, do zhruba měsíčního výcviku se zde zapojili především muži ve věku nad 45 let, z nichž jen zhruba pětina má vojenské zkušenosti.

Podle instruktorů výcviku jsou Ukrajinci velmi houževnatí a učí se rychle. „Je pravdou, že pokud je někdo motivovaný bránit svou vlast, je to na výcviku vidět. U těchto vojáků ukrajinské armády vidím, že jsou odhodlaní bránit svou vlast a