Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražská koalice definitivně padla

Praha - Praha – Magistrátní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dneškem definitivně skončila. Konstatovali to zástupci ČSSD a Trojkoalice. Podle sociálních demokratů je důvodem absolutní ztrátu důvěry v Trojkoalici.

10.11.2015 2 AKTUALIZOVÁNO 10.11.2015
SDÍLEJ:

Předseda pražského zastupitelského klubu ČSSD Karel Březina.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

„Na schůzi zastupitelstva minulý týden zastupitelé za Trojkoalici hlasovali v naprostém rozporu se všemi dohodami. Důvěra je na bodě nula. Chceme začít s čistým stolem, budeme vyjednávat s ostatními politickými stranami v zastupitelstvu," sdělil šéf pražské ČSSD a zastupitel Miloslav Ludvík. Potvrdil také, že tým ČSSD opustil dnešní jednání ; s partnery z ANO a Trojkoalice předčasně.

„Potvrdila se naše dřívější slova o tom, že magistrátní koalice je mrtvá. Budeme teď jednat s Piráty, TOP 09, ODS i Nezávislými o novém půdorysu koalice v zastuptelstvu," konstatoval lídr Trojkoalice a zastupitel Petr Štěpánek (SZ). Zastupitel za Českou pirátskou stranu Mikuláš Ferjenčík potvrdil, že jeho klub dnes jednal s druhým nejsilnějším klubem v zastupitelstvu – TOP 09 a nezávislí. „Případná spolupráce je možná," nastínil Ferjenčík. Posléze potvrdil i dř& iacute;vější informace Pražského deníku, podle kterých je ve hře menšinová koalice TOP 09 a Trojkoalice s tichou podporou klubu Nezávislých, Pirátů a ODS. „My v radě usednout nemusíme, můžeme se jen dohodnout na podpoře v zastupitelstvu. S TOP 09 jsme se dohodli, že do příštího týdne, na kdy je naplánována další bilaterální schůzka, připravíme seznam programových priorit," dodal Ferjenčík.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) připomněla dohodu, uzavřenou mezi ANO a ČSSD – tyto dvě strany hodlají pokračovat ve spolupráci a budou hledat nového koaličního partnera, nebo partnery napříč zastupitelstvem. „Usnesením předsednictva pražské organizace hnutí ANO je nejednat s klubem TOP 09," dodala Krnáčová.

Radní za Trojkoalici přes rozchod s koaličními partnery prý nadále zůstávají plnohodnotnými členy městské rady, dokud nebude ustavena nová magistrátní koalice.

„Sociální demokracie v Praze dnes opustila koaliční jednání a ohlásila definitivní konec koalice. Trojkoalice bude nadále pracovat na tom, aby pražské městské části nemusely příští rok existovat v rozpočtovém provizoriu," shodla se na společném prohlášení Trojkoalice.

Trojkoalice se prý nerozpadne

„Naši radní zůstávají v Radě i bez koaliční smlouvy. Při jednání s partnery z ANO jsme se dohodli, že dovedeme Prahu do 17. prosince ke schválení rozpočtu hlavního města Prahy, aby městské části mohly hospodařit bez rozpočtových provizorií. Nyní začínáme vyjednávat, prioritou členů Trojkoalice je nalezení programového průniku," řekl Štěpánek. Trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostů a nezávislých je podle něj i nadále jednotná.

Většina v radě a v zastupitelstvu se podle lídra Trojkoalice nyní bude hledat ad hoc.

„Dlouho jsme se snažili udržet jednotu koalice, a to i za cenu mnoha ústrků, které jsme museli od našich partnerů od léta snášet. Vždy nám šlo o prosazování našeho programu. Mrzí mě, že si jako záminku vzali posílení rozpočtů městských částí, ale protože jde o nejzásadnější programový bod Starostů a nezávislých, jsem i přesto ráda, že se nám jej podařilo prosadit. Snaha ČSSD je přerozdělovat a centralizovat, což jde přesně proti našemu smýšlení. Chceme, aby se rozhodovalo co nejblíže k lidem, ne v centru," sdělila radn í Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Připomněla, že Starostové a nezávislí už před časem deklarovali, že koalice je nefunkční, a že začínají vyjednávat nové podmínky. „I přesto jsme věřili, že si koaliční partneři dokážousednout opět k jednacímu stolu a vyjednat novou, možná lepší smlouvu, kde by byly lépe zakotveny podmínky pro jednotlivá hlasování. Bohužel se tak nestalo, ČSSD opustila jednání hned po několika minutách a odmítla o čemkoli jednat," řekla dále Plamínková.

„O další spolupráci budeme jednat se všemi demokratickými stranami," dodal Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).
„Pokud by konec koalice měl znamenat, že jsme ztratili důvěru březinovské části ČSSD, je to pro nás spíše kompliment. Rozvod po roce soužití svědčí o neschopnosti kompromisu ze strany některých zástupců ČSSD a ne o nedůvěře, o které mluví. Před odpovědností vést Prahu rozhodně neutíkáme," poznamenal k aktuální situaci trojkoa liční zastupitel a šéf pražských Zelených Ondřej Mirovský. Trojkoalici podle něj šlo vždy především o programové otázky. „To nemůže zpochybnit ani Karel Březina. Vnímáme, že jsou občané Prahy unavení politikařením a mocenskými hrami v Praze a přestávají věřit v to, že i politika v hlavním městě může mít hlubší smysl. Chceme proto sestavit koalici z takových stran, které budou sdílet společnou vizi Prahy jako moderní metropole a transparentně a odpovědně spravovaného města a které budou schopny dodržovat programové prohlášení a nebudou porušovat koaliční smlouvu," vzkázal Mirovský.

Proč ČSSD a ANO odmítly dál jednat s Trojkoalicí?

Štěpánek připustil, že především pro ČSSD bylo nepřijatelné přistoupit na podmínky, stanovené usnesením Strany zelených minulý týden. Zelení žádali okamžitý návrat kompetencí k Institutu plánování a rozvoje a také k územnímu plánu do rukou Trojkoalice. Konkrétně radní Janě Plamínkové (Trojkoalice, STAN), která převzala gesce po odvolaném náměstku primátorky Matěji Stropnickém (SZ, Trojkoalice). Vadil prý i požadavek, na jehož základě měl být Stropnický nominován zpět do městské rady . Zelení požadovali také okamžitou dovolbu čtyř uvolněných míst v městské radě.

Zástupci Trojkoalice rovněž upozornili, že se sociálním demokratům a části klubu ANO nelíbilo, že trojkoaliční zastupitelé minulý týden na schůzi zastupitelstva zvedli ruku pro opoziční návrh projednat obsazování míst ve vedoucích orgánech městských firem, tedy tak zvané trafiky. Zatímco ČSSD a část ANO byla pro stažení bodu, který se měl původně týkat bývalé šéfky pražského ANO Radmily Kleslové, Trojkoalice byla proti stažení. Totéž platilo i u bodu zamítnutí celoměstsky významných změn územní ;ho plánu, například zástavby části Trojmezí, nebo okolí koupaliště Džbán na samém okraji přírodní rezervace Divoká Šárka.

Problematické prý bylo i přejetí navýšení poplatku za jednoho obyvatele na 2900 korun městským částem pro příští rok. I zde Trojkoalice hlasovala s opozicí a návrh byl přijat. I když náměstkyně primátorky pro finance a rozpočet Eva Kislingerová (ANO) před podobným krokem varovala.

„Na základě toho, jak Trojkoalice hlasovala na minulé schůzi zastupitelstva si nedovedu představit další spolupráci," konstatoval dnes šéf klubu zastupitelů za ČSSD Karel Březina.

Odezva na celostátní úrovni

Podle pověřeného předsedy STAN a poslance Petra Gazdíka pražská koalice dlouhodobě nefungovala. „Pokud je důvodem jejího definitivního rozpadu odstranění finanční diskriminace pražských městských částí, pak je nám to sice líto, ale s tím už nic neuděláme," sdělil Gazdík.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na adresu právě rozpadlé magistrátní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice poznamenal, že „působila dojmem chromé kachny." „Sociální demokraté se ji pokoušeli udržet při životě, což se ukázalo jako nemožné. Na tahu je teď nejsilnější klub v pražském zastupitelstvu, tedy klub ANO. ČSSD je s ANO připravena úzce sp olupracovat při hledání nového koaličního partnera," potvrdil Sobotka dřívější dohodu mezi ANO a ČSSD.

Současná koalice vydržela u moci rok

Přehled pražských koalic a pražských primátorů od roku 1990:

Únor až listopad 1990

Primátor: Jaroslav Kořán (za Občanské fórum – OF).
Rada: 19 členů, z toho osm OF, pět komunistů a po třech zástupcích Československé strany lidové (ČSL) a Československé strany socialistické (ČSS).

1990 až 1994

Primátor: Jaroslav Kořán (do září 1991), Milan Kondr (ODS; září 1991 – květen 1993), Jan Koukal (ODS; od května 1993).
Rada: 15 členů, z toho deset za OF (z toho jeden za KAN – Klub angažovaných nestraníků), dva za ČSL, po jednom Stranu zelených a Republikánskou unii a jeden nezávislý; po rozpadu OF a vzniku nových politických stran byl na návrh nově vzniklé ODS, která se stala nejsilnější stranou v zastupitelstvu, primátor Kořán v září 1991 odvolán a nahrazen členem ODS Kondrem.
Volby 1990: zvítězilo OF (46,6, procenta hlasů/38 zastupitelů) před KSČ (14,2/11), Stranou zelených (devět mandátů) a ČSSD (pět mandátů). Volilo se celkem 76 zastupitelů.

1994 až 1998

Primátor: Jan Koukal (ODS).
Rada: 11 členů, z toho sedm ODS, tři Občanská demokratická aliance (ODA) a jeden KDU-ČSL (koalice ODS, ODA, KDU-ČSL).
Volby 1994: zvítězila ODS (41,2 procenta hlasů/23 zastupitelů) před KSČM (10,7/6), ODA (9,4/5) a ČSSD (8,6/5). Volilo se celkem 55 zastupitelů.

1998 až 2002

Primátor: Jan Kasl (ODS; do května 2002), Igor Němec (ODS; červenec – listopad 2002).
Rada: 11 členů, z toho sedm ODS a čtyři ČSSD (koalice ODS a ČSSD).
Volby 1998: zvítězila ODS (36,9 procenta hlasů/21 zastupitelů) před čtyřkoalicí (28,1/16), ČSSD (17,5/10) a KSČM (10/8). Volilo se celkem 55 zastupitelů.

2002 až 2006

Primátor: Pavel Bém (ODS).
Rada: 11 členů, z toho sedm ODS a čtyři ČSSD (koalice ODS a ČSSD).
Volby 2002: zvítězila ODS (35,5 procenta hlasů/30 zastupitelů) před Sdružení Evropských demokratů a nezávislých (18,4/15), ČSSD (14,7/12) a KSČM (10,9/8). Volilo se celkem 70 zastupitelů.

2006 až 2010

Primátor: Pavel Bém (ODS).
Rada: 11 členů, z toho devět ODS, jeden Strana zelených a jeden SNK ED (strany podepsaly deklaraci o spolupráci).
Volby 2006: zvítězila ODS (54,4 procenta hlasů/42 zastupitelů) před ČSSD (15,9/12), KSČM (7,9/6), Stranou zelených (7,8/6) a SNK ED (5,4/4). Volilo se celkem 70 zastupitelů.

2010 až 2014

Primátor: Bohuslav Svoboda (ODS; od listopadu 2010 do května 2013), Tomáš Hudeček (TOP 09; od června 2013 do listopadu 2014).
Rada: do listopadu 2011 koalice ODS a ČSSD (původně 11 členů, šest z ODS a pět ČSSD, krátce po ustavení každé ze stran jeden radní rezignoval); od listopadu 2011 do května 2013 koalice TOP 09 a ODS (11 členů rady, šest za TOP 09, pět ODS), od května 2013 tvořilo radu pouze šest členů z TOP 09, od června 2013 jednobarevná složená pouze ze zástupců TOP 09.
Volby 2010: zvítězila TOP 09 (30,3 procenta hlasů/26 zastupitelů) před ODS (23,1/20), ČSSD (17,9/14) a KSČM (6,8/3). Volilo se celkem 63 zastupitelů.

Od 2014

Primátorka: Adriana Krnáčová (ANO; od listopadu 2014).
Rada: 11 členů, z toho pět ANO, tři ČSSD a a tři Trojkoalice; od 23. října 2015 sedm členů, z toho čtyři za ANO, jeden ČSSD a dva za Trojkoalici.
Volby 2014: vyhrálo ANO (22,1 procenta hlasů/17 mandátů) před TOP 09 (20/16), Trojkoalicí (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN; 11,2/8), ODS (11/8), ČSSD (10,5/8), KSČM (6/4) a Piráty (5,3/4). Volilo se celkem 65 zastupitelů.

Autor: ČTK, Jakub Krupka

10.11.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kateřina Perknerová.
9

Komentář Kateřiny Perknerové: Chraňte si hrdla i majetek, parlament zasedá

Bývalá politická vězenkyně Mária Matejčíková převzala 17. listopadu v pražském Národním divadle Cenu Paměti národa. Gratuluje jí moderátor večera Martin Veselovský.
AKTUALIZOVÁNO
1

Ceny Paměti národa dostali političtí vězni a perzekvovaný Šimko

Extraliga po 22. kole: Sparta konečně vítězně. Derby severu pro Vervu

/FOTOGALERIE/ Jedni se po reprezentační přestávce zvedají, druhým to skřípe. Mluvit by o tom mohla brněnská Kometa, která ve středu doma padla s Pardubicemi a v pátek doma nestačila 1:3 na Vítkovice. Pád pokračuje i v Mladé Boleslavi, kde vedení dnes odvolalo trenéra Augustu. Proti Hradci tak tým vedla dvojice asistentů Žabka – Ujčík, ale ani to na výhru nestačilo.

Rekordní léto cestovek. Kam Češi letos létali nejvíc?

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Nejvíce Čechů v historii letělo letos v létě na dovolenou k moři.

Irácká armáda dobyla Rávu, poslední irácké město ovládané IS

Irácká armáda oznámila, že dobyla město Ráva u hranice se Sýrií. Město bylo považováno za poslední útočiště takzvaného Islámského státu v Iráku. Vojenská operace směřující k osvobození Rávy začala v pátek za úsvitu.

Univerzita Karlova ocenila vynikajícího učitele a vzdělávací počin

Univerzita Karlova dnes opět při příležitosti 17. listopadu ocenila vynikající vyučující a vzdělávací počiny. Cenu Arnošta z Pardubic získal profesor Petr Charvát z pedagogické fakulty a tým z právnické fakulty za program Street Law - zažít právo jinak. In memoriam byl v Karolinu oceněn za přínos světové vědě, pedagogické činnosti a popularizaci vědy Jan Suda. ČTK o tom informoval mluvčí univerzity Václav Hájek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT