Zasedání se tentokrát s největší pravděpodobností uskuteční. Poslanci dvou menších koaličních stran chtějí opustit sál a opoziční ČSSD a KSČM by měly sílu schválit programu schůze. ODS ale zdůrazňuje, že podle koaliční smlouvy mají TOP 09 a VV hlasovat proti.

ČSSD chce, aby ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) informoval poslance o zjištěních ministerstva financí. Někdejší vicepremiér pro evropské záležitosti a nynější ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) by potom měl vysvětlit svou roli, řekl dnes novinářům předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) bude muset o termínu schůze rozhodnout podle jednacího řádu do deseti dnů.

ODS zůstane v boji proti mimořádné schůzi v jednacím sále s největší pravděpodobností sama. „My setrváváme na svém postoji, že se schůze ke kauze Promopro nebudeme účastnit. ODS nám jasně vzkázala, že je to její věcí,“ řekl předseda klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Podle předsedkyně frakce VV Karolíny Peake stále platí i usnesení jejich klubu, podle kterého by se poslanci nejmenší vládní strany schůze nezúčastnili. Klub se o postoji poradí ještě v úterý, Peake ale nepředpokládá, že by stanovisko změnil.

Pokud by v sále nebylo celkem 62 poslanců TOP 09 a VV a naopak bylo zbývajících 138 poslanců, pro schválení programu by stačilo 70 hlasů. Opoziční ČSSD a KSČM mají dohromady 82 hlasů. V případě, že by poslanci menších vládních stran v sále nebyli po celou dobu schůze, opozice by mohla prosadit jakékoli usnesení. ČSSD navrhovala, aby sněmovna žádala Vondrův odchod z vlády.

Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř podotkl, že iniciovat takovou schůzi se právem opozice, ale „nejde o nedůležité hlasování“. Podle koaliční smlouvy by se měli všichni vládní poslanci schůze zúčastnit a hlasovat proti programu, uvedl.

Sociálním demokratům podle Sobotky vadí, že se současná rekonstrukce vlády Vondry nedotkla. Jeho odchod žádaly Věci veřejné, Vondra rezignaci nabídl, premiér Petr Nečas (ODS) ale ještě neoznámil, jak s nabídkou naložil.

Společnost Promopro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky a další služby na konference v Praze a v regionech. Zakázku dostala bez řádného výběrového řízení. Od úřadu vlády dostala firma zaplaceno zhruba 550 milionů korun. Podle ministerstva financí ale není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb. Část peněz je zablokována na údajně podezřelých účtech v Rakousku. Ministerstvo podalo trestní oznámení, případ vyšetřuje policie.

Sociální demokraté v minulosti schůzi ke kauze Promopro vyvolali

Sněmovna ale tehdy hlasy koalice neschválila program a zasedání se nekonalo. Představitele TOP 09 ale tehdy rozhořčil Vondrův projev; podle nich si dostatečně „neposypal hlavu popelem“, jak prý bylo v koalici dohodnuto. Volali po jeho rezignaci.

Čtěte také: Peníze firmy Promopro končily na podezřelých účtech

Kauza Promopro: Policie začala s výslechy