Chce také vyzvat občany, aby do druhého pilíře, tedy spoření v důchodových fondech, nevstupovali. V dnešní Partii televize Prima Family to řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

„Chceme připravit technické řešení, které by zajistilo, že se po volbách, pokud budeme ve vládě, druhý pilíř bude moci zrušit, ale lidé nepřijdou o finanční prostředky," řekl Sobotka. Tyto peníze by se jim podle něj měly vrátit zpět do průběžného systému nebo do penzijního spoření ve třetím pilíři. Řekl také, že není důvod posouvat věk odchodu do důchodu a že zákon by měl stanovit pevnou věkovou hranici.

ČSSD již před týdnem vyzvala finanční instituce, aby se do doby příštích sněmovních voleb po vzoru ING Penzijního fondu nezapojily do druhého pilíře reformovaného důchodového systému. ING Penzijní fond se odmítl zapojit do druhého pilíře kvůli tomu, že se nepodařilo získat pro tuto zásadní změnu širší společenský a politický konsenzus. Vedle penzijního fondu ING se nechystá vstoupit do druhého pilíře také fond AXA.

Vzhledem k tomu, že systém s druhým pilířem bude existovat rok nebo dva, nebudou podle Sobotky dopady na průběžný systém takové, jako kdyby fungoval tři a více let. „Bude potřeba provést tu věc technicky tak, aby byla zachována spravedlnost vůči všem, to znamená, aby to nikoho nezvýhodnilo v rámci pravidel, která by měla platit stejně pro všechny občany České republiky," dodal.

Poslanci v uplynulém týdnu přehlasovali prezidentem vetovaný zákon, který umožní druhý pilíř od příštího roku zavést. Norma je v podstatě technickým dokončením reformy penzí, která už byla schválena.