Konkrétně se jedná o tzv. druhý pilíř penzijního systému, v jehož rámci si lidé budou moci převádět část peněz ze státního pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností. Ve svém prohlášení to uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) návrh označil za absurdní.

Pokud by na to koalice přistoupila, mohli by se podle Sobotky poslanci ČSSD vrátit k projednávání vládních návrhů v Poslanecké sněmovně bez využití metody obstrukce.

"Umožnilo by to, aby se k tomuto kontroverznímu a riskantnímu kroku vyjádřili občané v příštích parlamentních volbách, které se budou konat nejpozději na jaře roku 2014," uvedl Sobotka k návrhu. V takovém případě by prý ČSSD šla do parlamentních voleb se závazkem druhý pilíř zcela zrušit.

Odložení vzniku druhého pilíře by podle Sobotky pomohlo ke stabilizaci veřejných rozpočtů v době očekávaného zpomalení domácí i evropské ekonomiky. Státní důchodový systém prý totiž připraví o cca 20 miliard korun ročně. Fondy v rámci druhého pilíře by navíc nebyly vystaveny současným prudkým turbulencím na finančních trzích, dodal Sobotka.

"Absurdní, naprosto nepřijatelné," zareagoval Kalousek na návrh sociální demokracie. Reformy jsou podle něj nezbytné a nelze je odkládat. Diskutuje se podle něj sice o tom, zda by bylo výhodnější spustit reformu počátkem roku 2013, nebo počátkem roku 2014. "Ale že bychom byli ochotni přeložit termín za volební období, kdy vyprší mandát této vlády, je naprosto absurdní a nemyslitelné," řekl Kalousek.

Penzijní reformu v současnosti již podruhé projednává Poslanecká sněmovna, vrátil ji tam Senát. Patří k balíčku reformních zákonů, jejichž schválení sociálnědemokratičtí poslanci blokují svými vystoupeními.

Počítá s tím, že si lidé budou moci převést na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. To se v současnosti pohybuje ve výši 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou je, že lidé přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Součástí penzijní reformy je i transformace současného penzijního připojištění.

Nečas: ČSSD paralyzuje sněmovnu, i vláda sáhne k neobvyklé obraně

ČSSD svými obstrukcemi paralyzuje Poslaneckou sněmovnu a blokuje celou vládní agendu. Opozice se chová zcela nepřiměřeně, řekl dnes odpoledne na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně premiér Petr Nečas (ODS). Koalice se podle něj pokusí "vědomému pokusu o paralýzu" sněmovních jednání zabránit i využitím méně obvyklých postupů, které dovoluje jednací řád sněmovny.

Vláda podle Nečase získala svůj mandát od voličů k tomu, aby prosadila reformy. Nikdo proto nemůže být překvapen, že vláda svůj program prosazuje, uvedl. Sociální demokracie podle něj přichází s návrhy, které jsou v rozporu s programem vlády.

Vládní strany ve sněmovně uvažují o sloučení rozpravy k reformním vládním předlohám, které dolní komoře vrátil levicový Senát. Chtějí tak omezit obstrukce sociálních demokratů. Podle informací ČTK by vládní tábor prosazoval výklad, že předlohy by se staly jedním bodem, k němuž by pak byla omezena debata na dvakrát deset minut pro každého poslance. Nyní mohou debatovat stejnou dobu ke každému zákonu. Nečas dnes na dotaz, zda vláda může sáhnout i k takovému postupu uvedl, že nemůže vyloučit využití žádného paragrafu jednacího řádu.

Zástupci ODS, TOP 09 a VV proti sloučení rozpravy očekávají tuhý odpor z řad opozice. Sociální demokraté napadli tento údajný plán již ve středu. Místopředseda jejich poslanců Jeroným Tejc poznamenal, že ČSSD by zvažovala ústavní stížnost pro porušení jednacího řádu.

O patnáctce předloh vrácených Senátem bude sněmovna jednat opět od dnešních 18:00. Nejdříve by měla hlasovat o návrhu na omezení státní podpory stavebního spoření. Debata k normě trvala ve sněmovně kvůli obstrukcím asi 20 hodin. Sněmovna by pak měla jednat podle informací z koaličního tábora dál, do pátečního velmi časného rána.