Vedení plánuje stranu dovést ke sjezdu, který bude vybírat nové lídry. Kraje také většinou žádají, aby se sjezd uskutečnil co nejdříve, mimo jiné kvůli komunálním volbám.

Chovanec minulý týden straníkům na Jihlavsku řekl, že současné vedení na mimořádném sjezdu skončí. Navrhl, aby nového předsedu zvolili přímo všichni členové strany místo běžného výběru hlasy delegátů sjezdu. Strana by podle něj také měla zvážit, zda neoslovit pro kandidaturu na předsedu i nestraníky.

O termínu sjezdu rozhodne ústřední výkonný výbor ČSSD, jehož datum zasedání se rovněž bude v pátek řešit. Právě ústřednímu výboru náleží podle stanov sociální demokracie právo rozhodnout, aby šéfa ČSSD zvolili členové, kteří byli ve straně alespoň 30 dnů před prvním dnem hlasování. Pokud by se výkonný výbor uskutečnil v listopadu, zřejmě by bylo možné sjezd uspořádat už v únoru.

Chovanec a volební lídr Lubomír Zaorálek bezprostředně po volbách oznámili, že sjezd by se měl konat v Hradci Králové 7. dubna, kdy bude ČSSD slavit 140. výročí založení. Z regionů však znějí hlasy, aby se volilo dřív, a bylo tak kromě jiného víc času na přípravu na komunální volby, které se uskuteční příští rok na podzim.

I proto půjde Chovanec na jednání předsednictva s oběma termíny. "Předložím variantně únor i duben, rozhodne předsednictvo a pak ústřední výkonný výbor," řekl v úterý na dotaz. Obě varianty mají podle něj svá pro i proti. "Čas by se využil, aby se hledal nějaký kandidát, který stranu sjednotí. Na druhou stranu cítím neklid a poptávku po dřívějším sjezdu. Uvidíme, která varianta zvítězí," uvedl Chovanec.

Sociální demokracie ve sněmovních volbách obhajovala 20,45 procenta hlasů, ale získala jen 7,27 procenta. Drtivý propad na jednociferný výsledek nezastavilo ani červnové rozdělení funkcí ve straně mezi Chovance, který v čele ČSSD nahradil premiéra Bohuslava Sobotku, a ministra zahraničí Zaorálka, jenž se stal volebním lídrem.

Ve straně se po volbách znovu rozezněla kritika, kterou utlumil ústup Sobotky ze stranických funkcí a Zaorálkovy výzvy, aby strana navenek vystupovala jednotně. Ve středu vznesla požadavek na rezignaci vedení ostravská ČSSD, funkce k dispozici by lídři měli dát například i podle straníků z Vysočiny či Jihomoravského kraje. Začátkem týdne stejnou výzvu adresovaly vedení i pražský či brněnský výbor.