Sociální demokraté také nepodpoří Zdeňka Ondráčka (KSČM) do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), vadí jim jeho minulost předlistopadového policisty.

"Žádost o vydání tady máme tři měsíce a je potřeba rozhodnout co nejrychleji a nedělat kolem toho nějaké tanečky," řekl Chvojka. Nevidí žádný důvod hlasování odkládat, jak navrhují například poslanci ANO nebo SPD. Pro to, aby se o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo hlasovalo dnes, jsou i lidovci, Piráti, ODS, STAN a TOP 09.

ČSSD také odmítá nominaci Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS. "Někdo, kdo se v roce 1989 v rámci Palachova týdne podílel na zákrocích proti demonstrantům, by neměl stát v čele komise pro kontrolu GIBS," řekl Chvojka. Podle něj jsou možnosti jak situaci řešit: Buď KSČM navrhne jiného kandidáta, nebo se o pozici bude ucházet jiná sněmovní frakce.

Sociální demokraté chtějí na nynější schůzi také projednat Chvojkův návrh na úpravu počtu míst ve sněmovních kontrolních komisích, aby v nich měly zastoupení všechny strany zastoupené v dolní komoře. Chvojka věří, že se návrh podaří schválit ve zrychleném režimu. ČSSD bude také navrhovat zamítnutí poslaneckého návrhu ODS, který má zrušit zákaz prodeje ve velkých obchodech o vybraných státních svátcích.