Poslanec Evropského parlamentu Falbr poukázal na to, že dokument odmítla i Evropská odborová konfederace. Jeho kolegové však řekli, že ačkoli má podle nich smlouva nedostatky, premiér ji podepsat měl. 

    Falbr vyjádřil díky premiérovi v pátečním vydání deníku Právo "jako bývalý předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS)". Odvolával se na to, že s fiskální smlouvou nesouhlasí ani britští konzervativci a evropské odbory. Evropským odborům vadí, že smlouva neobsahuje opatření podporující hospodářský růst a zaměstnanost a hovoří jen o rozpočtových "škrtech". 

    Ostatní europoslanci za ČSSD však ČTK sdělili, že Falbrův postoj chápou, ale nepřidají se k němu. Přes svůj kritický postoj k obsahu smlouvy totiž považují rozhodnutí vlády se k ní nepřipojit za osudovou chybu. "Já bych panu premiérovi nepoděkoval," řekl europoslanec Libor Rouček. 

    "Jde o rozlišení ideové pozice a praktické politiky," řekl další Falbrův kolega, europoslanec Jiří Havel. Evropští socialisté podle něj mají ke smlouvě negativní postoj, a přesto evropští sociálnědemokratičtí premiéři dokument podepsali, protože předpokládají, že v dalších jednáních se k opatřením na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti doberou. ČR ale zůstane za dveřmi. Zásadní chybou je to o to více, že se nyní uvažuje o další finanční perspektivě EU a Česko za to může zaplatit desítkami miliard korun, zdůraznil. 

    I místopředseda sociálních demokratů a stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek míní, že měla česká vláda smlouvu podepsat, a hájit tak národní zájem. Evropský volný trh je podle něj pro ČR základem živobytí, protože dává Česku obrovské množství pracovních příležitostí. "Jsme závislí na tom prostředí, protože z něho žijeme. Ve chvíli, kdybychom se izolovali, tak tady o desítky procent klesne životní úroveň. Z čeho tedy budeme živi, pokud budeme omezovat vazby na evropské země?" uvedl Zaorálek. Vláda by prý proto měla říci, jak si představuje budoucnost. 

    Evropská odborová konfederace dává podle místopředsedy sociálních demokratů svým postojem pouze najevo, že smlouva má daleko k tomu, jak by si cestu z krize představovali sociální demokraté nebo odboráři. ČSSD a české odbory, které vyzvaly vládu, aby smlouvu podepsala, také zdůrazňují, že snižování dluhů a omezování rozpočtů, by mělo být doprovázeno podporou hospodářského růstu a vytvářením nových pracovních míst.