„Nemůžeme podpořit kandidáta, který je spojený s Nečasovou vládou," řekl Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD. A vzápětí dodal, že doporučení výkonného výboru ČSSD zní: Volte Miloše Zemana. Pobledlý Jiří Dienstbier, který zřejmě na večerním zasedání svoji vnitrostranickou bitvu prohrál, řekl, že za sebe nebude voličům vzkazovat, komu mají dát v druhém kole hlas.

Politologové ale soudí, že pro lidi kolem Bohuslava Sobotky je to prašť jako uhoď. Miloš Zeman by jako prezident v případě vítězství ČSSD v podstatě stranu řídil a určoval její temporytmus. Ze zákulisí by se snažil ovlivnit dění uvnitř ČSSD ve prospěch Zdeňka Škromacha a Marie Benešové. Jiří Dienstbier by v tom případě byl politicky mrtvým mužem, fidlátka by si pomalu mohl balit i Lubomír Zaorálek, možná též sám Bohuslav Sobotka. Pokud by ovšem současní lídři ČSSD pokorně neskolonili hlavu před otcem zakladatelem a dobrovolně se Zemanovi nevydali všanc. Tohle dilema budou muset sociální demokraté vyřešit na březnovém sjezdu, pokud na Hradě usedne Miloš Zeman.

Když tam bude Karel Schwarzenberg, bude mít ČSSD roli snazší, posílí svoji opoziční rétoriku, vyhraje volby a na společném proevropském základě se po nich domluví i s novým – pravicovým – prezidentem. Karel Schwarzenberg nebude mít ambici mluvit do vnitrostranických záležitostí ČSSD, i když na vládní úrovni by jí asi rozmlouval přímé spojenectví s KSČM. Politolog Lukáš Jelínek Deníku řekl, že v případě vítězství Miloše Zemana očekává, že se ČSSD „rozštípne".

V daných večerních souvislostech je zajímavé, co řekl Deníku šéf ČSSD Bohuslav Sobotka během odpoledního sledování volebních výsledků.

Bohuslav Sobotka pro Deník: Jsem rád, že ČSSD měla svého kandidáta

Bohuslav SobotkaJe čtvrté místo pro Jiřího Dienstbiera úspěch?
Samozřejmě bychom byli radši, kdyby se mu podařilo postoupit do druhého kola. Bohužel chyběly nám hlasy Táni Fischerové. Je škoda, že se Strana zelených rozhodla podpořit vlastní kandidátku. Byl bych strašně rád, kdyby se s tím JIří Dienstbier dokázal lidsky vyrovnat tak, že mu to nevezmě chuť dál pokračovat v poltiice, protože od občanů dostal velmi silný mandát a já bych byl rád, kdyby nám s jeho silou dál pomohl v sociální demokracii.

Vnímáte debakl Přemysla Sobotky jako odraz stranickcýh preferencí občanů?
Řada lidí volila napříč politickým spektrem, hledala spíš výraznou osobnost, nefixovala se na stranická doporučení. Těší mě, že rozdíl mezi Jiřím Dienstbierem a Janem Fischerem je zanedbatelný a že se ukázala reálná šance našeho kandidáta dostat se do druhého kola.

Nelitujete tedy, že jste nenominovali Jana Švejnara?
Jan Švejnar z prezidentského souboje odešel sám, nakonec podpořil Karla Schwarzenberga, takže je dobře, že jsme nominovali svého kandidáta. Jiří Dienstbier měl možnost v kampani hovořit o sociálnědemo¬kratických hodnotách, a proto získal významnou podporu. Voliči ČSSD měli koho volit a s čistým svědomím mohli dát hlas velmi kvalitnímu sociálnědemokra¬tickému kandidátovi.

Koho budou volit v druhém kole?
Pro nikoho z nás, kteří jsme volili Jiřího Dienstbiera v prvním kole, to nebude jednoduchá úvaha. Večer se sejde vedení ČSSD a poradíme se, zda dá strana jako celek nějaké doporučení, nebo jestli to necháme na voličích, aby se sami rozhodli, kdo bude pro Českou republiku lepším prezidentem.

Vy k volbám půjdete?
Já chodím ke všem volbám a půjdu i tentokrát.