Ve čtvrtek to řekli stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc a poslanec František Bublan.

O tom, že chce Kubice prověřit postup jmenování Lessyho, píšou čtvrteční Lidové noviny. Ministr vnitra Jan Kubice prověří, jak byl Petr Lessy jmenován policejním prezidentem. Podle listu vnitro řeší to, jak Lessyho z funkce co nejdříve odstranit.

Sociální demokraté dnes připomněli, že pro pochyby ohledně konkurzu odmítli účastnit se práce komise, která měla výběr na starosti. Místa v komisi jim nabízel tehdejší ministr vnitra Radek John (VV). I dnes zástupci ČSSD označili výběrové řízení za podivné v Johnově režii, Lessyho se ale zastali.

„Je nutné respektovat výběr policejního prezidenta," uvedl Tejc. Pokud chce Kubice, aby Lessy odešel, měl by ho prý přesvědčit, najít zákonný důvod nebo změnit zákon. „Nelze podporovat řešení, které je pouze zástupné a může přinést velký chaos," podotkl Tejc.

Mohlo by být podle sociálních demokratů zpochybněno například jmenování Lessyho náměstků a trestní řízení, která by vedli nezákonně jmenovaní policisté. ČSSD dokonce varovala Bublanovými ústy před možným kolapsem policie.

Mezi Kubicem a Lessym se několikrát v minulosti objevily spory. Koncem listopadu vyzval ministr vnitra policejního prezidenta k rezignaci. Tím, že už Věci veřejné nejsou ve vládě, přišel podle Lidových novin nejvyšší policejní šéf o silného politického spojence. Lessy tvrdí, že se o svoje místo zatím nebojí.

Se jmenováním Lessyho nebyla v minulosti spokojena ODS. Premiér Petr Nečas tehdy označil výběrové řízení za kočkopsa. Bývalá členka VV, vicepremiérka Karolína Peake naopak trvá podle listu na tom, že vše bylo v pořádku.