Učinili tak poté, co sněmovna v úvodu úterní schůze odmítla hlasy koaličních poslanců zařadit na program jednání bod, ve kterém by ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) sněmovnu informoval o opatřeních v souvislosti s hrozbou hromadných odchodů lékařů z nemocnic. Nyní se tedy o tomto tématu bude hovořit na mimořádné schůzi.

Ke svolání takové schůze je zapotřebí alespoň 40 poslanců a ČSSD jich má 56. Na druhé straně je možné, že poslanci, zejména koaliční, odmítnou v jejím úvodu schválit program schůze. V takovém případě by se schůze nekonala. V minulosti se tak již několikrát stalo. Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Bohuslava Sobotky je možným termínem příští úterý 21. prosince, jak ale podotkl, záleží na rozhodnutí předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS).

Hrozí úplné zhroucení zdravotní péče?

Bodem mimořádné schůze má být „Informace předsedy vlády Petra Nečase a ministra zdravotnictví Leoše Hegera ke krizové situaci ve zdravotnictví, způsobené poklesem plateb státu a avizovanými hromadnými odchody lékařů“. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath na úterní tiskové konferenci strany varoval, že kvůli hromadným odchodům lékařů hrozí v některých krajích úplné zhroucení zdravotní péče.

Kritická je podle něj situace především v Moravskoslezském a Pardubickém kraji a v kraji Vysočina, kde už podle něj podalo výpověď přes 70 procent lékařů. Vládní koalice a především ministr zdravotnictví Heger tuto kritickou situaci nejenže vůbec neřeší, ale dokonce brání i jakémukoli jejímu projednávání či informování o tom, v jakém stavu nyní zajištění zdravotní péče pro občany je, tvrdí ČSSD.