Zeman byl členem ČSSD v letech 1992 až 2007, mezi lety 1993 a 2002 byl dokonce jejím předsedou. Se stranou se ale ve zlém rozešel i kvůli prezidentské volbě, v té době ještě nepřímé, která se konala v roce 2003. Zeman se tehdy neúspěšně ucházel o prezidentský úřad, ale nehlasovali pro něj ani všichni zákonodárci ČSSD. Zeman je označil za zrádce.

Sociální demokraté dnes po sobotním uzavření krajských konferencí na jednání v Hradci Králové mimo jiné připravují sjezd, který se uskuteční tamtéž na začátku března. Ráno jednalo předsednictvo ČSSD, na které navázal ústřední výkonný výbor, tedy široké vedení strany. ČSSD má dnes v Hradci mimo jiné potvrdit kandidátku do Evropského parlamentu. Sociální demokracii by měl do hlasování vést europoslanec Pavel Poc.

Předchozí konference krajských organizací ČSSD naznačily, že Hamáček má značnou šanci obhájit v březnu funkci předsedy ČSSD. Posbíral totiž nominace do čela menší vládní strany z většiny krajů. Získal podporu na předsedu od 11 krajských organizací, všech kromě jihomoravské, ústecké a pražské. Delegáti tamních regionálních konferencí do čela sociální demokracie nikoho nenavrhli.