U soudu je také pětice žalob proti sociální demokracii, především v souvislosti se zrušením členství. Za většinou z nich i podáním z Olomouckého kraje stojí právník Pavel Němec, který byl ze strany letos vyloučen. Vedení ČSSD je přesvědčeno, že strana postupovala v souladu se zákonem.

„Žaloba to není, je to návrh na předběžné opatření, aby soud zamezil tomu, aby kandidátní listina v této podobě byla podána krajskému úřadu," řekla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná o návrhu skupiny šesti členů z Olomouckého kraje. Novotná také sdělila, že ve věci již bylo rozhodnuto. Rozhodnutí bude zveřejněno pravděpodobně v pondělí; po jeho doručení účastníkům sporu.

Mírnou cestou

Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka je přesvědčen, že strana při sestavování kandidátek postupovala podle stanov a zákona. Podle dosavadního předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce zatím nemá stranické vedení příliš mnoho informací o obsahu soudních podání. „Myslím si, že je rozumné jednat s těmi, kteří napadají sestavení kandidátních listin a pokusit se věc vyřešit smírnou cestou, bude-li to možné," řekl Tejc. Nevěří, že by návrhy mohly uspět. S navrhovateli má jednat přímo Sobotka.

Podle Novotné bylo k soudu podáno v červenci a srpnu také pět žalob proti sociální demokracii. Ve čtyřech případech jde o zrušení členství celkem deseti bývalým členům ČSSD z Moravskoslez­ského, Olomouckého a Plzeňského kraje. Pátý případ se týká údajné nečinnosti vedení strany na podnět z regionu. S výjimkou jedné žaloby figuruje ve všech jméno Němce.

Tento právník zastupuje i šestici z Olomouckého kraje. Řekl, že stranický výbor v Mohelnici řádně navrhl své kandidáty pro tyto volby, kteří byli na úrovni okresního výboru v Šumperku zařazeni na soupisku. „Krajský výkonný výbor v Olomouci tyto kandidáty vyřadil zcela neodůvodněně. Když jsme se v pondělí ptali na důvod, odpověď byla nula," uvedl. „Zároveň 21. srpna byla podána žádost o nápravu věci na ústředí strany. Bohužel ani ústředí strany nereagovalo, proto byl ve středu podán u soudu návrh."

Registrace

Právník tvrdí, že jeden orgán nemůže členy takto diskriminovat. Žalobci podle něj chtějí do doby, než se zjedná ve věci náprava a vysvětlí se, proč na kandidátce někdo je a někdo není, zabránit registraci kandidátní listiny.

Šéf krajské organizace Jiří Zemánek o kroku svých mohelnických členů nevěděl. Podle něj krajský výkonný výbor sestavil kandidátní listinu na základě návrhů z okresních výkonných výborů. Veškeré personální volby byly tajné. Uvedl, že pro kandidátní listinu byl vyčleněn určitý počet míst pro jednotlivé okresy Olomouckého kraje. Kandidátka byla prý sestavena podle došlého pořadí jmen, nikdo prý nebyl vyřazen. V pozadí sporu mohou být i osobní neshody.

„Návrhy přišly dva velice obdobné a jeden ještě přišel na ostravskou kandidátku," uvedla dnes také Novotná v narážce na postup ostravského primátora Petra Kajnara a dalších dvou sociálních demokratů. Ti se také domáhají předběžného opatření. Kajnar, který je šéfem ČSSD v Moravskoslezském kraji, v ostravských primárkách nedostal ani hlas, a následně se neprosadil ani na krajské úrovni.