Předsednictvo také schválilo vyrovnaný rozpočet strany na příští rok, výdaje a příjmy dosáhnou na 137 milionů korun, uvedl Chovanec. Zdůraznil, že strana dostojí všem svým závazkům.

Chovanec navrhl, aby se sjezd konal 18. února. Původně Chovanec s volebním lídrem Lubomírem Zaorálkem mluvili o 7. dubnu, předsednictvo ale vyslyšelo volání straníků po dřívějším termínu mimo jiné kvůli přípravě na komunální volby v příštím roce.

Termín potvrdí ústřední výkonný výbor strany, který se sejde 19. listopadu také v Hradci Králové. Strana tím ušetří za nájem, obvykle se výbor scházel v hotelu na pražském Žižkově.

Návrh na přímou volbu předsedy, s kterým přišel Chovanec, vedení strany nepřijalo. Sjezd by se tak měl konat 18. února a hlasovat na něm budou delegáti, podobně jako letos v březnu v Brně.

"Přímá volba nebyla zatím vyzkoušena, jsme v situaci, kdy členská základna opravdu volá po rychlém sjezdu a tento názor převládl," řekl Chovanec. Přímou volbu tak podle Chovance bude moci ČSSD zvolit někdy v budoucnu ve stabilnější době.

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola nevyloučil, že by se mohl ucházet o funkci v čele ČSSD. Stejně jako těsně po volbách to však podmínil zájmem členské základny. "Jsem schopen dát k dispozici veškeré své síly, ale nehodlám se vlamovat do zavřených dveří," řekl.

Lídři ČSSD v květnu vyškrtli Zimolu z jihočeské kandidátky do Sněmovny s odkazem na kauzu rekreační chaty na Lipně, kvůli níž předtím opustil post hejtmana. Na protest proti jeho vyškrtnutí odešla z listiny řada dalších kandidátů.

Předsednictvo také schválilo vyrovnaný rozpočet na příští rok. "S příjmy a výdaji na úrovni 137 milionů korun, který půjde ke schválení ústředního výkonného výboru. ČSSD je připravena dostát všem svým závazkům, je stranou stabilizovanou a má finančně dost prostředků, aby mohla fungovat v příštích měsících a letech," uvedl Chovanec.

Loni skončilo hospodaření ČSSD ve ztrátě 180,2 milionu korun. Výnosy činily 190,3 milionu korun, náklady pak 370,5 milionu. Ekonomický ředitel ČSSD Martin Starec v březnu v novinářům řekl, že bez půjčky, kterou si sociální demokraté vzali po rozsudku, podle něhož mají svému někdejšímu advokátovi Zdeňku Altnerovi zaplatit 338 milionů korun, by ztráta činila jen 61,9 milionu korun.

Altnerovi loni na jaře soud přiznal téměř 338 milionů korun v soudním sporu s ČSSD, kterou dříve zastupoval ve sporu o Lidový dům. ČSSD si vzala úvěr, ale i přes právní moc rozsudku odmítala zaplatit a podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Bývalý advokát loni v listopadu zemřel. ČSSD se s dědici pokoušela neúspěšně domluvit na vyrovnání. "Kauza Altner je v současné době takzvaně u ledu. Musíme vyčkat, kdo je dědicem pana Altnera a zároveň je tam ještě dovolání," řekl Chovanec. Z úvěru se tak v současnosti nečerpá, řekl.