ČSSD se na tom shodla s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou, který dnes poprvé za pět let ve funkci navštívil jednání klubu sociálních demokratů.

"Nedostatek financí je třeba řešit, ale není možné to dělat plošně jako decimaci á la římské legie," uvedl Chvojka. ČSSD podle něj odmítá slepé snižování počtu zaměstnanců. Středula doplnil, že pokud by se záměr Schillerové měl brát doslovně, týkal by se například i snižování počtu hráčů v orchestrech.

Europoslankyně Michaela Šojdrová přichází na schůzku s premiérem Andrejem Babišem ohledně přijetí syrských sirotků.
Šojdrová splnila Babišovu výzvu. Přivezla z Řecka seznam syrských dětí

Pak by mělo být škrtnuto i deset procent z poslaneckých mandátů a deset procent senátních, uvedl v nadsázce. Odbory podle něj nemají problém se snižováním počtu zaměstnancům, ale s takto extremním přístupem.

Schillerová navrhla snížení počtu státních zaměstnanců o deset procent v rámci debaty o rozpočtu na příští rok, kdy stát počítá s nižším tempem růstu než dosud. Snižování se nebude týkat ozbrojených složek, pedagogů a nepedagogických pracovníků, řekla v pátek po jednání koaliční rady.

Resorty jí mají do konce měsíce přinést analýzu vývoje zaměstnanců a to jak na úřadech, tak v příspěvkových organizacích a návrhy změn.

Ubylo pracovníků ve zdravotních službách

Z výročních zpráv informačního systému o průměrném výdělku ministerstva práce vyplývá, že v roce 2017 plat z veřejných rozpočtů pobíralo 634 700 lidí. Je to nejvíc za posledních sedm let. Počet znovu roste od roku 2014, v letech po ekonomické krizi byl nižší. Proti roku 2011 ubylo pracovníků ve zdravotních a sociálních službách, naopak přibylo ve veřejné správě.

Stanislav Polčák
STAN a TOP 09 půjdou do eurovoleb společně, kandidátku zveřejní za týden

Některé opoziční strany růst počtu zaměstnanců kritizují. Podle nich státní správa efektivnější není. Poukazují i na chybějící digitalizaci a elektronizaci.

Loni ve třetím čtvrtletí pracovalo ve veřejném sektoru na 670 400 lidí. Podle výroční zprávy v loňském červenci až září ve veřejné správě, obraně a sociálním zabezpečení pracovalo 273 400 lidí. Ve vzdělávání působilo 210 700 osob a ve zdravotní a sociální péči 140 100. Kultuře a ostatním činnostem se věnovalo 46 300 pracovníků.

Mediánový plat ve veřejné sféře loni dosáhl 32 799 korun. Meziročně se tak zvedl o 13 procent.

Radim Peško.
Písmo grafika z Moravy obletělo svět. Zdobí i obal alba amerického rapera Jay-Z