Hamáček během vyhlášení ocenil, že hlasy odevzdalo 64,74 procenta oprávněných členů ČSSD. Účast se tak podle něj přiblížila té z běžných voleb. "Pokládám to za vysoké číslo, v tomto ukazateli jsme obstáli," uvedl Hamáček. Referendum podle něj může být prospěšné nejen pro ČR, ale i pro ČSSD.

Proti účasti ve vládě se postavily Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Královéhradecký a Jihomoravský kraj. Nejmenší podporu měla koaliční spolupráce na Ústecku, kde bylo proti účasti ve vládě 61,32 procenta hlasů. Nejvyšší podporu naopak vláda s ANO získala na Vysočině (76,53 procenta) a ve Středočeském kraji (76,28).

Hamáček novinářům řekl, že jeho vedení dostalo za úkol dojednat alternativu a předložilo ji členské základně. "Členové ji přijali," prohlásil. Rozhodnutím v referendu podle něj musí skončit diskuse a spory ve straně. "Teď máme jasno, musíme se soustředit, abychom přispěli k sestavení stabilní vlády a tam prosazovali, co se nám podařilo vyjednat," uvedl. Odmítl, aby stranu opouštěli členové, kteří byli v hlasování v menšině.

Místopředseda Roman Onderka novinářům řekl, že byl k vzniku vlády pesimistický a jeho kraj se pro vstup do vlády nevyslovil. "Na jižní Moravě jsme pesimističtější, členové většinově hlasovali proti. Jsem ale bytostný demokrat a budu respektovat názor většiny a tak se zachovají i poslanci," uvedl. Podobně se vyjádřil i Jaroslav Foldyna z Ústeckého kraje.

"Výsledek referenda není překvapením. Po celou dobu jeho konání prosakovaly na veřejnost jeho průběžné výsledky. Vedení ČSSD udělalo vše pro to, aby přesvědčilo členskou základnu, aby pod patronátem Miloše Zemana vznikla polokomunistická vláda ANO, ČSSD a KSČM. ČSSD již před několika týdny bez boje vzdala boj za vznik vlády bez komunistů," okomentoval výsledky referenda šéf ODS Petr Fiala. Následně dodal, že občanští demokraté udělají vše pro to, aby dopady vládnutí této vlády na směřování země byly co nejmenší.  

"Poprvé od roku 1989 bude mít Česká republika vládu, která spolupracuje s komunisty. ČSSD se rozhodla v rozporu se svými vlastními usneseními. Bohumínské usnesení odmítlo spolupráci s KSČM jako nepřípustnou. Těsný výsledek referenda ukazuje, že pro mnoho členů sociální demokracie není tento závazek přežitek," píše v reakci KDU-ČSL s tím, že ona sama bude v opozici důsledně prosazovat svůj program a zájmy Česka.

Babiš ani dnes nesdělil jména kandidátů do nové vlády za ANO, když někteří pokračovat nebudou. Půjde minimálně o ministra spravedlnosti v demisi Roberta Pelikána. Jména nominantů na ministry chce Babiš zveřejnit v neděli po schůzce se Zemanem.

Strana obsadí podle dohody s ANO pět ministerstev. Ministerstvo vnitra by měl vést Hamáček, ministerstvo práce bývalý náměstek Petr Krčál, zemědělství šéf Potravinářské komory Miroslav Toman a kultury olomoucký primátor a poslanec Antonín Staněk. Jména ministrů by na Hrad měl Babiš přinést v neděli odpoledne. 

Ten také výsledek referenda v ČSSD uvítal. "Vláda, pokud dostane důvěru, může být úspěšná," soudí Babiš. Uvedl, že bude měřit každému ministrovi stejným metrem a bude se zasazovat o to, aby vláda prosadila programové prohlášení. S kandidáty se chce setkat. Dnes měl jednat s nominantem ČSSD na ministra práce a sociálních věcí Petrem Krčálek, schůzku ale kvůli zaneprázdnění zrušil. Nový termín zatím nebyl stanoven. V sobotu se pak Babiš setká s Hamáčkem.

K nominaci europoslance Miroslava Pocheho na ministra zahraničí má výhrady prezident Miloš Zeman, což ČSSD musí vyřešit. Zeman to vysvětlil tím, že Poche v minulosti napsal článek vstřícný vůči migrantům a migračním kvótám. Prezident se domnívá, že by se tak Poche dostal do rozporu s oficiální zahraniční politikou nové vlády.

Zeman také řekl, že Hamáček porušil jejich dohodu, že na ministra zahraničí navrhne místo Pocheho jiného kandidáta. Hamáček prý před prezidentem mluvil o dalších třech kandidátech na šéfa diplomacie.

Právě kvůli snaze vyhnout se střetu s Milošem Zemanem se možná na poslední chvíli změní rozdělení resortů ve vládě s hnutím ANO, informoval deník Právo.

Výkonný výbor KSČM, která by měla případné vládě pomoci ve Sněmovně při hlasování o důvěře, se sejde ráno. Komunisté by mohli probírat smlouvu o toleranci kabinetu, o které jednají s ANO. Dříve své podmínky pro podporu menšinového kabinetu shrnuli do sedmi programových požadavků. Týkají se například prosazení zákona o obecném referendu, zvyšování minimální mzdy, zdanění církevních restitucí či valorizace důchodů.