ČSSD, která za senátním návrhem stojí, si podle svého předsedy myslí, že je důležitější obsah normy než to, kdo ji předložil. sKarty jsou podle ČSSD projekt sociálně necitlivý, diskriminační a nefunkční.

„Jestliže pan premiér a další z ODS ten zákon opakovaně kritizují, pokládal bych za obrovský projev schizofrenie, pokud by nebyli schopni hlasovat pro návrh zákona na zrušení sKaret s odůvodněním, že ho předložila sociální demokracie," poznamenal předseda ČSSD.

Projekt sociálních karet ministerstva práce a sociálních věcí v posledních dnech ostře kritizuje i předseda vlády Petr Nečas (ODS). Po odpovědné ministryni Ludmile Müllerové (TOP 09) zatím bez úspěchu žádá, aby kabinetu přinesla návrh na zrušení projektu. TOP 09 ale sKarty rušit nechce a prosazuje úpravu jejich fungování.

Sobotka podotkl, že ČSSD sleduje „nekonečný seriál dohadů" na úrovni vládní koalice. „Dohady mezi panem premiérem a paní Müllerovou jsou úplně zbytečné," řekl v souvislosti se senátním návrhem na zrušení projektu.

Projekt, který začal za exministra Drábka

Nečas dal po středečním jednání vlády najevo, že Müllerová zatím nesplnila jeho přání, když nepřinesla návrh na zrušení karty. Její návrh na úpravu podmínek používání karty získal hlasy jen čtyř členů vlády za TOP 09. Přesto tehdy Nečas prohlásil, že „nepředpokládá", že by vládní strany ke zrušení karty využily právě senátní návrh na úplné zrušení celého projektu.

„ODS čeká na návrh paní ministryně Müllerové k řešení sKaret tak, jak jí bylo uloženo vládou," reagoval dnes na návrh ČSSD šéf poslaneckého klubu občanských demokratů Marek Benda.

Předseda poslanců TOP 09 a Starostové Petr Gazdík ČTK řekl, že „hysterie stran opoziční smlouvy ODS a ČSSD" okolo sKarty je naprosto zbytečná a nekonstruktivní. „Dovedu si představit, že i kdyby sKarta byla zrušena, budou vlády za pár let hledat způsob, jak podobnou kartu s mnoha funkcemi zavést," míní Gazdík. Řešení nynějších problémů s kartou je podle něj ryze ve věcné a technické rovině a ministerstvo práce s Českou spořitelnou jistě najde dohodu.

Sociální karty jsou projekt, který začal za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Ministerstvo uzavřelo s Českou spořitelnou na systém smlouvu na 12 let loni v lednu. Drábek dnes pro ČTK poznamenal, že ze strany ČSSD je volání po podpoře jejího vlastního senátního návrhu logický krok. Upozornil ale, že ČSSD nenese vládní odpovědnost a je podle něj krátkozraké pokud strana zakládá svůj politický osud na negaci.