Zároveň vyzval Nečase, aby představil svůj náhradní plán o fungování Česka v Evropě. Sociální demokracie Nečase za jeho postoj kritizovala už při jeho návratu z Bruselu.

"Nečas se bez debaty v České republice rozhodl nepřistoupit k té smlouvě a to znamená, že tím poškodil Českou republiku," řekl Zaorálek. Problém vidí především v tom, že tak učinil bez debaty a aniž dopředu informoval, že se k takovému kroku chystá. Rovněž dodal, že nebylo ani nutné, aby na summitu v Bruselu řekl definitivní stanovisko.

Zaorálek se domnívá, že premiér má zřejmě nějaký plán B o fungování Česka v evropském integračním prostoru. Socialisté proto očekávají, že ho premiér na čtvrteční schůzi představí. Pokud žádné řešení o evropském postavení ČR nemá, tak to prý znamená, že chce z Česka učinit nezařazeného poslance, který jen čeká na výsledky jednání a dohod.

Národní zájmy

Premiérovo odmítnutí fiskální unie tvrdě kritizoval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Rovněž uvedl, že Nečasův postoj škodí českým národním zájmům. Ministra zahraničí v jeho postoji k otázkám ratifikace smlouvy o fiskální unii dnes na svém jednání podpořilo předsednictvo TOP 09.

Nečas nyní očekává, že se v následujícím období odehraje celá řada schůzek s představiteli stran vládní koalice, na nichž se bude hledat koaliční konsenzus v otázce postoje Prahy ke zmíněné evropské smlouvě o fiskální odpovědnosti. Podle ODS smlouva fakticky mění primární právo EU, předává některé české pravomoci do Bruselu, a proto by o jejím přijetí měli občané rozhodovat v referendu. Podobný názor má i nejmenší vládní strana Věci veřejné. Pro smlouvu je naopak TOP 09.

Schwarzenberg: Postoj Nečase ke smlouvě EU poškozuje ČR