Julínek počítá s limitem 5000 korun ročně, podle Ratha si ale pacienti připlatí přinejmenším 7000 korun ročně.

"Ministr Julínek přichází s velmi tvrdým návrhem, který předčil nejčernější očekávání, a tím potvrzuje, že ODS před volbami lhala, když slibovala, že finanční spoluúčast ve zdravotnictví nebude povinně zvyšovat," prohlásil Rath.

Julínek vysvětluje zavedení poplatků tím, že chce omezit zbytečnou lékařskou péči. Ve srovnání s průměrem starých států EU navštěvují Češi své lékaře dvakrát tolik. Na menším počtu návštěv u lékaře nebo na pohotovosti by také měly ušetřit zdravotní pojišťovny. Tato úspora podle Julínka umožní státu, že nebude příští dva roky zvyšovat platby pojišťovnám za děti, důchodce a nezaměstnané.

Lidé by od ledna příštího roku měli platit za návštěvu praktického lékaře, zubaře či specialisty 30 korun. Pokud je praktik odešle ke specialistovi, zaplatí tuto částku u každého dalšího odborníka znovu. Podle Julínka by lidé měli platit 30 korun za každou položku na receptu. Pokud chroničtí pacienti mají tři recepty a na každém dva léky, zaplatí 180 korun, vyčíslil Rath.

Šedesát korun by měl každého pacienta stát den v nemocnici, v lázních nebo v dětské ozdravovně a 90 korun návštěva pohotovosti.

Rath připomněl, že od dubna stouply doplatky pacientů na léky, s dalším zvyšováním se podle něj dá počítat od ledna 2008. Nyní za léky vydávají lidé 14 miliard korun ročně. Pokud budou platit za každou položku na receptu, vydají ročně za léky dalších 10 miliard. Rath se pozastavil nad tím, že tyto peníze zůstanou majitelům lékáren. Jejich zisky stoupnou 2,5 krát, vypočetl Rath. Podle něj se tak Julínek odměňuje lékárníkům za podporu ve volební kampani.

K třicetikorunovému doplatku u lékaře Rath uvedl, že z rozhovorů s kolegy lékaři ví, že považují vymáhání peněz od pacientů za nedůstojné. Své práce si cení mnohem víc, a tak tento drobný obnos nebude podle Ratha řada lékařů ani vybírat. "Leda by chtěli odpudit pacienty, kterých mají moc," poznamenal exministr.

Julínkova opatření zatíží podle Ratha zejména rodiny s dětmi, seniory a chronicky nemocné. Nezabrání tomu ani limit 5000 korun. Například senioři dávají ročně v průměru 1200 korun za léky. Platby za léky budou mimo limit, takže o to zaplatí více. Lidé budou moci požádat zdravotní pojišťovnu, aby jim přeplatek uhradila.

"ODS spoléhá, že drtivá většina lidí nebude mít sílu požádat o vrácení. A pokud to udělá, zdravotní pojišťovny budou hledat všechny kličky, aby nemusely zaplatit," dodal Rath.

Podle Julínka se platby u lékaře nebudou týkat dětí do tří let. Pacient nebude platit, když si ho lékař do sedmi dnů sám pozve na kontrolu. Z plateb jsou vyňaty také preventivní prohlídky a laboratorní vyšetření. Poplatky se nebudou týkat ani lidí se selháním ledvin, kteří docházejí pravidelně na dialýzu.