Podrobněji se ČSSD k reformě vyjádří ve středu, až si její návrh prostuduje. Kabinet hodlá změny v daních a sociální politice představit dnes.

Klíčový souboj o jejich prosazení, a tím i o vlastní osud, svede v příštích měsících ve dvousetčlenné sněmovně, kde nemá spolehlivou většinu. Koalice má 100 poslanců, opoziční ČSSD a KSČM dohromady 98. V dolní komoře jsou ještě dva bývalí členové ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka a právě na jejich podporu či toleranci asi bude vláda spoléhat.

Spekuluje se ale i o výhradách v táboře koaličních poslanců. Předseda klubu ČSSD Michal Hašek zatím neví, jestli budou socialisté s Melčákem a Pohankou vyjednávat a pokoušet se je přesvědčit o tom, aby reformu nepodpořili. O tom rozhodne sněmovní klub strany, řekl novinářům Hašek.

Podle dostupných informací chystá kabinet jednotnou sazbu daně z příjmu občanů 15 procent, která se ale bude vypočítávat z hrubé mzdy včetně sociálního a zdravotního pojištění. Snížená sazba DPH se zřejmě zvýší z pěti na devět procent. Změny se dotknou také sociálních dávek, zdravotnictví nebo penzijního připojištění.