Koncem října mu ale bude patnáct let a je potřeba rozhodnout o jeho budoucnosti. Právě dosažením patnácti let má totiž jeho přísně střežený pobyt v boletickém ústavu skončit.

Soud o něm v pondělí nerozhodl. Vyslechl si ale odborný posudek psychologů.

„Dokazování skončilo. Jednání bylo odročeno na 
6. října, kdy bude vyhlášen rozsudek," shrnula výsledek Dana Kolářová, místopředsedkyně teplického soudu.

Jednání bylo vzhledem k věku dotyčného pro veřejnost neveřejné. Chlapce 
z Boletic přivezla eskorta, 
k novinářům se nedostal. Chodba byla uzavřená a hlídaná.

„Nebudu nic říkat, vše jsem předložil soudu," řekl při odchodu z jednací síně psychiatr Marek Páv.

Podle neoficiálních informací trpí mladík závažnou deviací a je pro veřejnost nebezpečný. Má zakázané jakékoli vycházky z ústavu.

V Boleticích může mladý vrah zůstat do patnáctých narozenin, případně do ukončení školní docházky.

Za samotnou únorovou vraždu chlapec nijak potrestán nebude, protože mu v té době ještě nebylo 15 let a nebyl tedy trestně odpovědný.

Že je mladík obzvláště nebezpečný, dosvědčuje i žádost policie, aby mu byly v ústavu zakázány vycházky, na které jinak mají ostatní děti nárok.

Podle ředitele boletického ústavu Rudolfa Jakubce u nich žák může dál studovat i na středoškolském stupni. Už by ale nebyl tak hlídaný, dostal by se na běžné oddělení. Tedy včetně možnosti vycházek – mohl by tedy chodit po Děčíně.

Soud ale může mladíka poslat do detenčního ústavu nebo zařízení v Ostravě pro mladistvé ve věku 15 až 18 let.

Na jeho sklony k agresivitě ukazuje i další případ. 
O rok dříve podle policie hodil do výtahové šachty 
v opuštěném domě svého kamaráda, který pád desetimetrovou šachtou přežil 
s vážnými poraněními. Útočník tehdy z místa utekl, aniž by mu pomohl.

Boletickým ústavem, který má v Děčíně několik poboček, za jeho existenci prošlo velké množství dětských vrahů a mladíků, kteří mají na svědomí například loupeže nebo ublížení na zdraví. Řada z nich je i mediálně známá. Nyní by měli být v ústavu čtyři vrazi, z nichž dva měli zabít vlastní matku.

V Boleticích pobýval také známý kmětiněvský vrah nebo Nikolas Bady, který ještě s jedním chlapcem brutálně zbil a znásilnil o dva roky mladšího chlapce.

Před dvěma lety pak v boletickém ústavu skončil mladík, který bodl v jiném podobném ústavu v Králíkách v Orlických horách vychovatele šroubovákem do krku. Ani v Boleticích se ale nechoval lépe, měl údajně jiného chovance ústavu navádět, aby zaútočil na vychovatele tyčí. To se ale naštěstí nestalo, protože se jejich plán včas provalil.

Všichni tito dětští agresoři jsou v nejpřísnější části boletického ústavu.

„To oddělení je navíc takové polouzavřené, i když se takové označení oficiálně používat nesmí. Mají vyčleněné celé jedno vlastní poschodí, kde mají klubovny, pokoje i dvě učebny, protože nemohou chodit do školy 
s ostatními chlapci," popisoval před časem tehdejší ředitel boletického ústavu Pavel Bártík.

Největším problémem je, že i když mají tito chlapci za sebou vraždu, případně ještě další násilí, po opuštění ústavu se to o nich nikdo nemusí dozvědět.

„Když chovanci opouští náš ústav, odchází s čistým trestním rejstříkem. A to včetně těch nejvážnějších případů," doplnil současný ředitel ústavu.