Olomoucká kauza podle Tuhého zrychlila změny, které policie nastartovala před rokem a půl. „Přenášíme systém dobré praxe do jiných krajských struktur," vysvětlil Tuhý. Olomoucký krajský ředitel po vypuknutí kauzy nabídl svou funkci k dispozici, aby tím stabilizoval situaci na olomouckém ředitelství. Komentovat důvody odstoupení nechtěl. „Necítím na něm žádnou zodpovědnost (za kauzu)," zdůraznil Tuhý.

Krejčiřík bude nadále působit ve vedení olomoucké policie, ale už ne jako ředitel. „Bude působit na postu náměstka krajského ředitele," řekla dnes krajská policejní mluvčí Jitka Dolešová. Přesnou pozici nechtěla konkretizovat kvůli technickým a personálním záležitostem, v nejbližší době se podle ní chystá tisková konference i s novým ředitelem. Ředitel má dosud tři náměstky – pro vnější službu, ekonomiku a službu kriminální policie a vyšetřování. Poslední z pozice náměstků nyní není „funkční", zmizela dokonce i ze stránky o vedení krajského ředitelství. Je totiž obsazena Krejčiříkovým obviněným náměstkem Karlem Kadlecem, který je nyní ve vazbě.

Na Krejčiříkovo místo přejde ústecký ředitel Landsfeld, který si podal žádost. Uvolněné místo v Ústí nad Labem obsadí Jaromír Kníže z plzeňského krajského ředitelství, na jeho místo bude ředitel vybrán. Dočasně ho zastupuje náměstek Vratislav Hubka.

Změny nastanou i v pražské a jihočeské policii, kde si ředitelské funkce vymění Luděk Procházka s Milošem Trojánkem.

Dobrá praxe se může předávat

„Krajská ředitelství jsou nastavena tak, že fungují stejně. Když dnes dojde k výměně, může se dobrá praxe předávat," dodal Tuhý. Ředitelé tak získávají zkušenosti se všemi problematickými oblastmi. V jihočeském kraji například dominuje migrace a ochrana státní hranice, což podle policejního prezidenta není typické u vnitrostátních útvarů.

Podobnou rošádu zažila krajská policejní ředitelství před rokem a půl, kdy se vyměnili ředitelé v krajích Královéhradeckém, Pardubickém, Jihočeském a Vysočina. Martin Červíček nahradil v Královéhradeckém kraji Jana Švejdara, který se stal ředitelem v Pardubickém kraji. Jeho šéf Radek Malíř se přesunul do kraje Vysočina, odkud odešel Miloš Trojánek, aby převzal vedení jihočeské policie.