"Důvodem je, že trestní spis je neveřejný a zveřejňování jakýchkoliv informací z trestního spisu je nezákonné. K dispozici ho mají pouze obvinění, jejich advokáti, policie a státní zástupce. Chceme, aby bylo vyšetřeno, kdo tento trestní spis předal médiím," uvedl Čunek v písemném prohlášení.

Zveřejňování odposlechů podle něj narušuje hladký průběh vyšetřování a poškozuje obviněné a jejich rodinné příslušníky. Až do doby vynesení pravomocného rozsudku se na obviněné musí nahlížet jako na nevinné, připomněl senátor. Úniky odposlechů zásadním způsobem podle něj oslabují důvěru občanů v orgány činné v trestním řízení.

Oslovení právní experti  nicméně pokládají zveřejňování materiálů z trestního spisu vyšetřované kauzy za přípustné, pokud je to ve veřejném zájmu. Umožňuje to trestní řád, podle nějž se jinak se nesmí záznamy odposlechů zveřejňovat bez souhlasu lidí, kterých se týkají.

Intimní pasáže

Odposlechy v případu bývalé šéfky expremiérovy kanceláře se v médiích objevily před dvěma týdny. Terčem kritiky se stalo to, že byly publikovány i intimní pasáže včetně důvěrných oslovení mezi bývalým předsedou vlády Petrem Nečasem (ODS) a jeho současnou manželkou. Už to začal řešit Úřad pro ochranui osobních údajů. Podle žalobců se záznamy dostaly na veřejnost přes advokáty obviněných, kteří po skončení vyšetřování mohou nahlížet do spisu a pořizovat z něj záznamy.

Nečasová je podle státního zastupitelství průsečíkem několika případů. Na stopu se jí údajně dostali při prověřování spojení justice, podnikatelů a lobbistů. Podle státního zastupitelství například zneužila v roce 2012 Vojenské zpravodajství ke sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky. Čelí také podezření, že se podílela na vynášení informací z BIS.