Opozici to ale nebylo nic platné. Z přítomných 198 členů dolní komory 101 podpořilo kabinet, proti hlasovalo 97 poslanců. Ke svržení Topolánkova týmu chyběly nejen hlasy přeběhlíků Miloše Melčáka a Michala Pohanky, ale také nemocného sociálního demokrata Petra Wolfa.

Nad Čunkem vládnou rozpaky

Očekávaný Čunkův návrat do vládních křesel se ovšem nelíbí nejen opozici, ale také mnoha ministrům. Sice dávají najevo, že je jen věcí KDU-ČSL, koho navrhne do kabinetu, ale představa Čunkova comebacku jim příliš nevoní.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) například uvedl, že pokud k němu dojde, bude to dokonalá vládní sebevražda. Ještě v úterý premiér Mirek Topolánek (ODS) tvrdil, že Jiří Čunek se očistil, a tudíž nevidí důvod, proč by mu neměl umožnit opětovně stanout v čele ministerstva pro místní rozvoj. To však už ve středu neplatilo.

Šéf lidovců: Jsem v klidu

Premiér Deníku řekl, že lidovci udělali ukvapený závěr, na který odmítá okamžitě reagovat. Ministr školství a místopředseda zelených Ondřej Liška byl daleko razantnější: „Jde o velmi vážnou situaci. Pan Čunek z kabinetu odešel, neboť svým jednáním poškozoval obraz vlády. Zatím se situace od doby jeho rezignace nijak nezměnila,“ míní Liška.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) připomíná, že stále běží policejní prověřování některých záležitostí kolem Čunkova spoření, čerpání sociálních dávek a bankovních úložek. „Nepovažoval bych za šťastné, aby se nyní do vlády vracel,“ konstatoval pro Deník Langer.

Nelibost s Čunkovým znovujmenováním vyjádřili i jeho straničtí kolegové Jan Kasal a Pavel Severa. Jiří Čunek ale nejeví známky znepokojení. „Kolem mé osoby je dusno už rok, tohle není nic nového. Jsem v klidu,“ uvedl pro Deník lidovecký předseda.