Ačkoli během pondělka vše nasvědčovalo tomu, že Čunek bude definitivně očištěn, šéf diplomacie zprávu detektivů z americké agentury Kroll nechává otevřenou. Požaduje totiž, aby byla doplněna o dalších sedm set stránek policejního vyšetřovacího spisu.

Zchladil tím poněkud optimismus preméra Mirka Topolánka. "O víkendu jsem se seznámil s pětistránkovým výtahem auditu. Na hlavní otázky, kvůli nimž byl objednán, odpovídá negativně. Tedy především, zda mohlo dojít a došlo k Čunkově obohacení tímto způsobem. Ukázalo se, že mohl tyto prostředky před uložením na účet mít, čili k žádnému korupčnímu jednání nedošlo,“ konstatoval Topolánek. Proto také nevidí důvod, proč by měl Karel Schwarzenberg z vlády odejít.

Čunek je momentálně na dovolené v Chorvatsku. Výsledky prověrky přivítal, ale už ji nehodlá nijak komentovat.

Američtí kontroloři došli k závěru, že Čunkova rodina si mohla v letech 1982 – 1998 našetřit víc peněz, než uváděli policejní vyšetřovatelé. Tudíž si též uložit milion do banky. Podle Čunka dané finance pocházely především z jeho cestovních náhrad jako bezpečnostního technika ve Zbrojovce Vsetín.

Pozoruhodné je, že jihlavský státní zástupce Arif Salichov, který případ na pokyn shora převzal a definitivně poté zastavil, konstatoval: „Šetření policie dospělo k závěru, že existuje naprostá disproporce mezi zjištěnými legálními příjmy obviněného Jiřího Čunka a jeho manželky a jejich zjištěným majetkem.“

Za šestnáct let si Čunkovi podle policie vydělali 1,5 milionu korun, ale do banky si Čunek v roce 1998 uložil 3,5 milionu. Jak dříve vysvětlil, většina z toho byly prostředky od rodičů a půjčka od bratrance.