Ostřeji se proti Čunkovi vyslovili lidovečtí politici, kterým vadil jeho politický styl už v době, kdy se ucházel o zvolení do čela KDU-ČSL. Ani oni však dramatický obrat situace v nejbližší době neočekávají.

Koaliční schůzku, na které se má diskutovat o Čunkově odchodu z vlády, žádají zelení. Jejich předseda Martin Bursík ČTK řekl, že schůzka se uskuteční až po projednání finančních reforem. Koaliční vláda je má na programu dnes večer. Výroky lidoveckého předsedy vztahující se k Romům odsoudily o víkendu všechny ostatní parlamentní strany, jsou pode nich xenofobní.

Místopředseda sněmovny za KDU-ČSL Jan Kasal ale neočekává, že by v nejbližších dnech nastal v KDU-ČSL dramatický posun, který by Čunkovu pozici ohrozil. "Je to záležitost předsednictva. Uvidíme, co dohodnou, i když se od toho nedá moc čekat, protože předsednictvo je v podstatě jmenované Jiřím Čunkem," poznamenal. Jasné podle něj není ani to, zda zelení myslí svůj tlak na Čunkův odchod z vlády vážně. "Jestli to není jenom takové bubákování, protože jistě nebudou chtít kvůli několika nešikovnostem shodit vládu," řekl. Zelení v neděli na přímou otázku, jestli budou žádat Čunkův odchod z vlády, neodpověděli.

Místopředseda Senátu za KDU-ČSL Petr Pithart považuje Čunkovy výroky na adresu Romů za nepřijatelné. "Pokus o tu omluvu, to prostě nemůže být uznáno, protože omluva, ve které je slůvko 'ale', není žádná omluva," dodal. Čunek v tisku na dotaz čtenáře, zda "se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." V neděli se za výrok omluvil. Tvrdí zároveň, že jeho výroky byly vytrženy z kontextu. Lidí se prý dotkly proto, že je nepochopili.

Předsednictvo strany, které se sejde v úterý, by podle Pitharta mělo na novou situaci kolem svého šéfa reagovat a zabývat se nejen Čunkovým korupčním skandálem, ale i jeho vyjádřeními k romské otázce. "Až dosud se orgány KDU-ČSL vyjadřovaly k věci, která je opravdu nejasná a nikdo neví, kromě Jiřího Čunka, jak to bylo. Toto je ale něco jiného," řekl. Pithart již dříve označil Čunkův postup vůči romským neplatičům nájemného ve Vsetíně, kteří byli vystěhováni do kontejnerových domů za hranice města či úplně mimo okres, za skandální. "Nic na tom neměním. Bohužel se ukazuje, že jsem měl pravdu," řekl dnes.

Za nevhodné považuje Čunkovy výroky i první místopředseda Línek. "Nesouhlasím s nimi, nevyjadřují oficiální názor KDU-ČSL, která má propracovaný program vůči menšinám," uvedl. Za důležité ale považuje, že se vicepremiér omluvil. "Jsem schopen pochopit, že to řekl v určité nadsázce a v určitém kontextu. Každopádně takové výrazové prostředky nepatří do slovníku žádného politika," soudí.

Línek předpokládá, že si straničtí kolegové s Čunkem celou věc vyříkají v úterý ráno na předsednictvu. "Nemyslím si ale, že by to bylo na demisi. Platí, že pan předseda má nadále podporu orgánů KDU-ČSL, tedy celostátního výboru a celostátní konference," dodal. Koaličnímu jednání se Línek nebrání. "Je to právo každé vládní strany. Bude dobře, když se K9 sejde," uvedl druhý muž KDU-ČSL. Termín zatím nezná, záleží na premiérovi a předsedovi ODS Mirku Topolánkovi. Většinou se K9 schází v úterý večer.

I místopředseda KDU-ČSL Hošek si myslí, že Čunkovy výroky nebyly nejšťastnější. "Ale reakce zelených je přehnaná. Myslím, že hrají svoji hru, chtějí se odlišit," řekl dnes Hošek ČTK. Soudí, že výroky šéfa lidovců na adresu Romů v deníku Blesk byly vytrženy z kontextu a nebudou mít zásadní dopad na soudržnost koalice či setrvání Čunka v kabinetu. "Vláda má teď před sebou klíčové reformy, je potřeba udržet koalici pohromadě," uvedl Hošek.

Poslanec Tomáš Kvapil míní, že Čunkova omluva za nevhodné výroky je dostatečná a je zbytečné celou věc dále "rozpitvávat".

Ve středu se sejde celostátní konference KDU-ČSL, která se má věnovat hlavně vládním reformám. I tento orgán by se mohl situací zabývat.