Podobně jako v případě korupční kauzy se tak lidovci opět za svého předsedu postavili. Čunek také potvrdil, že o jeho narážkách na opálenou barvu pleti a pálení ohňů na náměstí se zřejmě bude hovořit také večer na zasedání lídrů koaličních stran.

"Jiří Čunek má dál naši podporu, vysvětlil nám nešťastné výroky z pátku a předsednictvo vzalo jeho vysvětlení na vědomí i s tím, že se veřejně omluvil," řekl novinářům o zasedání první místopředseda Roman Línek. Kauza podle jeho názoru ale není tak vážná, že by se měla měnit sestava lidovců zastoupených v koaličním kabinetu. Právě o Línkovi se spekuluje jako o možném nástupci Čunka ve vládních funkcích.

"Domnívám se, že to byla především záležitost bulvárního tisku přenesená do seriózních médií, která to příliš rozmazávají," řekl novinářům místopředseda KDU-ČSL Marián Hošek. Podle informací ze zasedání lidovci probírali se svým předsedou mediální politiku, zvláště to, má-li přijímat všechna pozvání do besed médií.

Čunkův odchod z vlády požadují zelení. Lídři koaličních stran se sjedou dnes večer a jejich hlavním tématem by měl být český postoj k euroústavě. Lidovci nicméně počítají s diskusí na téma jejich předsedy. "Tam vyslechneme jakékoli podněty našich koaličních partnerů," uvedl Línek s tím, že takzvaná K9 bude probírat také finanční reformu koaličního kabinetu. Požadavek zelených má Línek za legitimní právo vládního partnera.

Výroky lidoveckého předsedy odsoudily o víkendu všechny ostatní parlamentní strany, jsou podle nich xenofobní. Čunka ostře kritizoval také prezident Václav Klaus. Jeho výrok označil za nepřijatelný a vyzval politiky, aby se nevezli na vlně laciného populismu a aby neakceptovali předsudky nemalé části české veřejnosti. Čunek se za výroky v neděli omluvil, řekl ale, že jeho slova byla vytržena z kontextu a lidem vadí, protože je nepochopili.

Předsednictvo lidové strany se doposud za Čunka vždy postavilo. K odchodu vicepremiéra z vlády se pravidelně vyjadřuje kvůli obvinění z přijetí úplatku, kterému místopředseda vlády čelí.

Jiný pohled na věc než současné vedení lidovců mají zřejmě bývalé lidovecké špičky. Místopředseda sněmovny Jan Kasal a místopředseda Senátu Petr Pithart v úterý Čunka kritizovali. Jeho výroky jsou podle nich přinejmenším nevhodné. Dnes ze zasedání odešli před skončením a novinářům odmítli komentář poskytnout. Osobní názor nesdělil ani ministr bez portfeje Cyril Svoboda.