"Je to jejich rozhodnutí, já kdybych byl na jejich místě, tak bych určitě takto nerozhodl. Já jsem nečekal, že takhle rozhodnou, já jsem čekal, že s námi půjdou," řekl k výsledku úterního zasedání vedení hnutí. Podle lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského je krok STAN logický a poškodí KDU-ČSL v Čechách, kde měli v koalici větší slovo Starostové.

Petr Gazdík poskytl 15. června v Praze rozhovor Deníku.
STAN nechce ztrácet identitu pod cizí značkou, řekl předseda Gazdík

Minulý týden byl Čunek na jednání širokého vedení KDU-ČSL jedním ze zastánců změny koaliční spolupráce se Starosty. KDU-ČSL tehdy STAN vyzvala, aby místo dříve dohodnuté volební koalice vyslali Starostové své zástupce na lidovecké kandidátky. Znamenalo by to snížení volebního prahu pro vstup do Sněmovny z deseti na pět procent.

"Čunek a spol. si mohou gratulovat. Je to od STAN logická reakce, která pohřbí KDU-ČSL v Čechách," napsal na twitter Zdechovský. "KDU-ČSL v Čechách se nepotopí víc, než je potopená. Záleží teď na volební kampani a kandidátech, kteří tam budou kandidovat," reagoval Čunek.

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík.
Hnutí STAN odmítlo kandidátku s lidovci. Do voleb půjde samo

Podle předsedy STAN Petra Gazdíka má jeho hnutí šanci uspět ve volbách samostatně a kandidatura Starostů pod značkou KDU-ČSL by znamenala, že hnutí bude ztrácet svou identitu. Čunek si myslí, že i kdyby kandidovala koalice, jméno uskupení by se ve Sněmovně zkracovalo, například na klub KDU.

Další spolupráce obou uskupení, jak o ní budou ve čtvrtek jednat předsedové Gazdík a Pavel Bělobrádek, se podle Čunka bude odvíjet o toho, zda STAN ve volbách uspěje. "Ta spolupráce bude mít smysl, jen když oni překročí těch pět procent," uvedl.

Ivan Bartoš.
Největší potenciál má ANO, SPD, Realisté a Piráti, ukázal průzkum