„Během noci z 21. na 22. září 2015 dochází v Jaderné elektrárně Temelín k simulované sérii poruch a selhání bezpečnostních systémů. Hrozí únik radioaktivity do životního prostředí. Po zhodnocení stavu v ranních hodinách směnový inženýr elektrárny klasifikuje situaci jako mimořádnou událost druhého stupně. Tento stav je startem pro zahájení cvičení Zóna 2015," uvedla Zaoralová.

Cvičení se bude konat od 22. do 24. září v jižních Čechách. Soustředit se bude hlavně na prověření komunikace úřadů a složek záchranného systému, informování veřejnosti a aktuálnosti havarijních plánů. Součástí budou ochranná opatření, jako například varování a ukrytí obyvatel, evakuace, léčebné postupy proti nemoci z ozáření a dekontaminace.

„Cvičení je koncipováno jako štábní, ale v rámci Jihočeského kraje budou některé činnosti procvičeny i prakticky," doplnila mluvčí hasičů. V praxi si účastníci simulace vyzkouší třeba zasedání krajského krizového štábu, evakuaci obyvatel nebo činnost policejní hlídky při uzavírce silnice k elektrárně.

Cvičení se zúčastní hasiči, policie, armáda, Úřad vlády, prezidentská kancelář, Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Český hydrometeorologický ústav, Správa státních hmotných rezerv, Krajský úřad Jihočeského kraje a ČEZ, který temelínskou elektrárnu provozuje. Do simulace havárie se tak zapojí devět ministerstev.