Účastníci cvičení využijí kromě další techniky dva nedávno zakoupené drony, které policisté v červnu převzali i pro nasazení v letos vyhlášené Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Do cvičení se zapojí stovka členů záchranných složek, jako jsou hasiči, policisté a záchranáři, přijedou i další specialisté.

Ve čtvrtek by také měla být podle hejtmana předána brdská silnice mezi Obecnicí a Zaječovem. Převedena bude po domluvě s vojenskými lesy na Středočeský kraj, režim jejího využití ale bude ještě hejtmanství projednávat například se správou CHKO. Mohla by ale sloužit například při zásazích záchranné služby.

Na příští rok hejtmanství připravuje cvičení, které prověří ochranu vodní nádrže Želivka, která je zdrojem pitné vody, například v případě útoku teroristů. Kromě záchranných složek by se ho měli účastnit i členové takzvaných aktivních záloh. „Pokud průběh prověrky letos na podzim schválí bezpečnostní rada Středočeského kraje, půjde o první ostré využití aktivních záloh při taktickém cvičení ve středních Čechách," doplnil hejtman. Původně se mělo konat už letos, ale podle hejtmana příprava cvičení s účastí aktivních záloh trvá výrazně déle.

V roce 2014 středočeské záchranné složky zkoušely připravenost na likvidaci ohnisek nákaz ptačí chřipkou, letos v dubnu se konalo velké cvičení na Berounsku, které prověřovalo připravenost na migrační krizi.