Inženýři vymýšleli a firmy vyráběly. Krizová situace obě strany přiměla k akčnímu partnerství bez zbytečných administrativních průtahů. Po vyhlášení nouzového stavu šlo přitom skutečně o životy. Vojtěch Petráček v rozhovoru s Deníkem připomněl britskou odbornou studii, podle níž karanténa a ochranná opatření zachránila v Evropě tři miliony lidských životů, z toho 80 procent jde na vrub respirátorům a rouškám.

„Ukázalo se, že naše země pod tlakem dokázala probudit ohromný kreativní potenciál,“ uvedl rektor ČVUT. Přál by si, aby se v klidných časech nevytratil. „Musíme přemýšlet o tom, jak strategicky společnost nastavit do budoucna,“ dodal.

Spolupráce s Izraelem

V tom by Česku mohl pomoci Izrael, který je v mnoha oborech technologickou špičkou. Není náhodou, že finanční dar ve výši 607 tisíc korun dnes předal rektorovi ČVUT prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavel Smutný.

Právě ta vyhlásila na začátku dubna sbírku a do konce května vybrala zmíněnou částku, která bude použita výrobu masek pro lékaře v první linii. Mezi donátory je například Česká spořitelna, Dekonta, Lighthouse Services, AK ČČS nebo Czechoslovak Group a Česká zbrojovka. Šek letos nahradil tradiční Cenu Arnošta Lustiga, která se bude opět udělovat za rok.

„Když se země nořila do stínu, nejvýznamnější česká polytechnika hýřila horečnou aktivitou, která potvrdila českou chytrost a technickou zdatnost,“ uvedl Smutný. Dodal, že vše, co jsme se v koronakrizi naučili, se bude hodit.

„Měli bychom mít na paměti izraelskou poučku, že jste buď připraveni, nebo chcete být litováni. Výsledky spolupráce ČVUT s řadou firem naznačuje, že máme šanci být v první skupině,“ řekl Smutný. Snahu o sdílení zkušeností obou zemí v překonání krize především cestou technologického pokroku potvrdil také izraelský velvyslanec v Praze Daniel Meron.

Umět nápady prodat

Členka Rady ČISOK Linda Šucbartová doplnila, že v Izraeli bychom se měli přiučit tomu, jak skvělé nápady prodat. „Ve schopnosti je prezentovat máme velké nedostatky,“ doplnila. Pozitivním krokem byl podle ní květnový virtuální hackaton, v němž spojili síly studenti s odborníky a mentory, aby pomohli firmám, institucím a organizacím zmírnit dopady pandemie.