Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, pořadí na prvních třech místech by se oproti loňskému podzimu nezměnilo. Vítězné hnutí ANO, Občanská demokratická i Pirátská strana by získaly prakticky stejné množství hlasů.

 #interaktivni-infografika|95fecb5f-4886-46f6-904b-c84c58d4ba1a#

O poznání dramatičtěji vypadá spodní polovina bitevního pole. Sociální demokraté vystřídali na čtvrté pozici SPD. Hnutí Tomia Okamury se naopak nebezpečně přiblížilo pětiprocentní hranici. A těsně pod ni se propadl trojlístek středopravicových stran: vedle Starostů a TOP 09 také KDU-ČSL.

Kateřina Perknerová.
ANALÝZA: Babiš si klestí cestu k předčasným volbám

„Při zohlednění statistické chyby nelze říci, že by se tyto strany v současné době do Poslanecké sněmovny nedostaly,“ upozornili autoři výzkumu. Navíc oproti únoru všechny tři ohrožené strany posílily. O příznivce naopak v meziměsíčním přišlo hnutí ANO a sociální demokraté, tedy nejvážnější kandidáti na vládní koalici.

Volební model - březen 2018Zdroj: CVVM

Při interpretaci stranických preferencí je podle CVVM nutno brát zřetel také na to, že do souboru je zahrnuta i přibližně třetina populace, která k žádné straně neinklinuje, případně není ochotna zúčastnit se voleb. Stranické preference vycházejí z otevřené otázky ohledně volby strany položené všem respondentům, kteří nevylučují účast u voleb, a z otázky na volební účast.

Ochotu zúčastnit se voleb vyjádřilo 64 procent respondentů, tedy o tři procentní body více, než se jich vloni na podzim skutečně k urnám dostavilo.

Sjezd CSSD v Hradci Králové
Pravice i levice skomírá, ČSSD dotahuje Piráty, ukázal průzkum