Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svoboda: Nejsem kostelní štamgast, ale ctím zásady

Praha – S předsedou lidovců Cyrilem Svobodou o korupci, financování kampaní a daních, které by byly výhodné pro pracující rodiče s dětmi

24.4.2010 15
SDÍLEJ:

Cyril SvobodaFoto: Deník/Taneček David

Čtyřiapadesátiletý Cyril Svoboda se v politice angažuje už dvacet let. Na loňském sjezdu ve Vsetíně byl už podruhé zvolen do čela KDU-ČSL. Podle něj se strana očistila od Kalouskových lidí a vrátila se na cestu vytyčenou Josefem Luxem.

Politikovo řemeslo je činit kompromisy, ale měl by mít nějaké nepřekročitelné zásady?
Kompromis je od slova společný slib, který je nutné dělat. Nesmí ale jít za hranici ztráty důvěryhodnosti a svobody.

Proč jste se tedy jako jednička pražské kandidátky velmi razantně pustil do kritiky primátora Béma, abyste posléze kandidoval v Hradci Králové?
Jako předseda chci udělat všechno pro úspěch KDU-ČSL a v Královéhradeckém kraji je větší šance, že Cyril Svoboda získá více hlasů než Jana Hybášková, což straně pomůže.

Jestli to není spíš tak, že do Hradce utíkáte proto, že v Praze nemáte šanci překročit pětiprocentní hranici.
Není. V Praze jsem v minulých volbách získal mandát naprosto pohodlně, kdežto v Hradci ho KDU získala jen těsně. Já jdu do větší nejistoty.

Takže kvůli úspěchu strany jste všechna témata typu předražená opencard, smlouvy s Voelií, pronájem sídla pro pražský magistrát hodil za hlavu?
Ani omylem. To, že za Pavla Béma na magistrátu zdomácněla korupce, je naprosto zřetelné. Personální změny, k nimž teď ODS přistupuje, jsou důkazem, že jsme se trefili do černého.

Ano, měsíc před volbami jsou najednou všichni posedlí vnitrostranickými čistkami, bojem s korupcí a hazardem. Obávám se, že tato aktivita skončí 29. května. Vy ne?
Politická scéna se nepochybně stala více cynickou. Ukázalo se, že lobbisti nejsou pravicoví ani levicoví, ale jde jim jen o kšeft.
Strany si musí uvědomit, že pokud mají jistý typ lidí na kandidátkách, nebudou mít u voličů šanci.

Chcete říct, že lidé, kteří jdou na ruku lobbistům, za lidovce nekandidují?
Můžu dát ruku do ohně za vedení strany a všechny krajské lídry.

PAŠALÍKY UŽ NECHCEME

Proč se tedy právě o lidovcích léta traduje, že po každých volbách se k získaným resortům chovají jako ke kořisti a nikdo z koalice si na vámi nominované úředníky nesmí dovolit sáhnout?
Tuhle image chceme změnit. Vehementně totiž usilujeme o to, aby okamžitě nabyl účinnosti zákon o státní službě. Tím také voličům říkám jasně, že se jako případný budoucí ministr vzdávám šance na politický diktát, co má jaký úředník na ministerstvu dělat a jakou funkci zastávat.

Proč jste se ho nevzdal už ve vládě Mirka Topolánka?
Samozřejmě že vzdal. Jako předseda legislativní rady vlády jsem pracoval s lidmi naprosto loajálními státu, kteří srdnatě odolávali nejrůznějším tlakům, aby dali to či ono stanovisko k navrženému zákonu. Já garantuji, že stát nebude pašalíkem pro lidovce.

Myslíte si, že protikorupční Pecinův balíček skutečně něco zmůže?
My jsme s těmi návrhy začali a vládní předlohu podporujeme. Navíc chceme zakotvit institut účinné lítosti, kdy pomoc při odkrytí pachatele může vést až k beztrestnosti dotyčného.

Aby to nedopadlo jako s akciemi na majitele. Nikdo je údajně nechce, ale ve sněmovně není síla, která by je zrušila.
Když se o tomto návrhu jednalo, kladl jsem si otázku u každého řečníka, který ho zpochybňoval, jestli nemá doma pěkný paklík takových anonymních akcií. Naše podmínka pro případnou účast ve vládě proto je, že se musí přijmout všechna navržená protikorupční opatření, zrušit akcie na majitele a dokončit omezení hazardu a jeho vyšší zpoplatnění.

Ráda bych vám to věřila, ale jak můžu, když lidovci, kteří se 90 let ohánějí podporou rodin, loni zvedli ruku pro snížení mateřské?
Na podzim jsme šli na kompromis při podpoře Janotova balíčku, a byla to chyba. Stejně jako odebrání peněz pro neziskový sektor a sociální služby. Proto jsme udělali všechno, abychom ji napravili. Což se stalo.

RODIČE BEZ DANÍ Z PŘÍJMU

Teď přicházíte s podnětem, aby si rodiny mohly odečíst podle počtu dětí velké částky, rodiče čtyř ratolestí až 65 tisíc korun. Má šanci na úspěch?
Měl by mít. Nejde totiž o žádnou sociální dávku, na slevu by samozřejmě neměli nárok lidé, kteří nepracují. Chceme umožnit těm, kteří vydělávají a vychovávají děti, odepsat z daní část peněz. Například rodiče tří dětí s průměrným příjmem 23 tisíc korun by neplatili daň z příjmu. My chceme ocenit výchovu dětí a zároveň nevěříme, že by je někdo měl jen proto, aby ušetřil na daních.

Na výchovu dětí dokonce vážete i svůj koncept důchodové reformy. Tohle už někde ve světě funguje?
Zatím ne. Vrchol našeho zájmu je, aby dítě z části svého příjmu přispívalo na důchod rodičům. Jde o odměnu za to, že jim dali vzdělání a umožnili mít slušný příjem. Obsahuje i hlubokou symboliku mezigenerační soudržnosti. Výminek přece znamenal, že mladí nemohou své předky hodit přes palubu. Kdo se nepostaral o rodiče, byl společností vytlačen na okraj.

Mluvil jste o tom se svými čtyřmi syny? Přispějí vám?
O tom nepochybuji ani minutu. U nás v rodině je to tradice. Jsem ze sedmi dětí a naše maminka nechodila proto do práce. Její důchod byl dva tisíce. Přesto žije ve svém původním velkém bytě se stejnou životní úrovní, na jakou byla zvyklá, když žil ještě otec. Vychovala totiž děti, které nikdy nedovolí, aby se její život materiálně zhoršil.

Minulý týden Ústavní soud nadělal politikům velké vrásky, když rozhodl, že lidé s vyššími příjmy musí mít tomu odpovídající důchod. Poradí si s tím?
Je to zásadní verdikt. Obecně musí platit jak princip solidarity, tak jisté zásluhovosti. Koneckonců podnět k tomuto přezkoumání dal bývalý soudce, jemuž se dramaticky snížil odchodem do důchodu příjem. Jedna z cest, jak se s rozhodnutím ÚS vypořádat, je zvýšení nebo dokonce zrušení stropů sociálního pojištění. Ale možná najdeme jiné řešení.

Máte na mysli třeba myšlenku ministra financí Janoty, která se líbí i ČSSD, tedy změna důchodového pojištění na sociální daň?
To je trik, který je nepřijatelný. Nedělejme z lidí hlupáky.

Tak nedělejme a řekněte mi, jaké podmínky při případném vstupu či podpoře vládě budete klást. Dokonce jsem slyšela od vaší místopředsedkyně Šojdrové, že třeba současný náměstek ministryně zdravotnictví Šnajdr je pro vás nepřijatelný.
O něm bych se vůbec nebavil, je to jen náměstek, který kandiduje do sněmovny.

Může být minstrem.
S naší podporou ne. Pan Šnajdr je prototyp člověka, u něhož je důvodná obava, že sleduje prospěch některých soukromých subjektů na úkor veřejného zájmu, kulantně řečeno. Takový politik nemůže být ministrem.

NA KREJČÍŘOVI EXITUJE POLITICKÁ DOHODA

Ale může, byl jím Aleš Řebíček i Stanislav Gross, například. Jak chcete zabránit tomu, aby si lidé díky pobytu v politice přišli na desítky milionů?
Pro nás je prostě nepřijatelné, aby se politika stala vstupenkou do klubu milionářů. Víte, co je zajímavé? Vyšly tři knihy pana Kmenty Kmotr Mrázek I – III. Když to dočtete, napadne vás, že na taková odhalení musí být reakce. Buď by měl přijít houf žalob na autora, nebo druhý den mělo státní zastupitelství konat.

Neděje se ani jedno. Proč?
Neumím na to odpovědět. Kdyby jen 60 procent z toho, co Kmenta napsal, byla pravda, je to na velmi vážná opatření. Když česká delegace policistů, právníků a úředníků jela pro pana Krejčíře do vazební věznice v Jihoafrické republice, tak prošvihla lhůtu, neboť prý byla špatně informována. Ptal jsem se, proč kvůli tomu nepadla žádná hlava, nejvyšší státní zástupkyně ani ministra spravedlnosti. Nedostal jsem odpověď. Na mne to dělá dojem, že tady existuje dohoda nějakých politických sil, které nechtějí, aby se Krejčíř vrátil.

Proč jste po přečtení knih nereagoval a podnět žalobcům ke stíhání nedal?
Protože sepsáním udání nezměníte systém. Státní zastupitelství musí konat, když existuje podezření ze spáchání trestného činu.

Jinými slovy, z těch smrtelných klientelistických sítí se nikdy nevymotáme?
Šancí je vydat svědectví o sobě samých. Stačí se podívat na volební kampaň jednotlivých partají. Polovina barevné tiskové strany v Mladé frontě stojí 340 tisíc korun. Na to my nemáme, ale ČSSD a ODS zveřejňuje takových inzertních stran denně několik. Odhaduji, že je to stojí několik milionů den co den. Když k tomu připočtete billboardy, koncerty, plakáty, tak dojdete k astronomickému číslu. Zřejmě jsou jejich pytle s penězi bezedné.

Naznačujete, že jsou z černých fondů?
Říkám, že kdyby ty stovky milionů skončily u nemocných dětí nebo v důchodovém fondu, prospělo by to společnosti víc. My proto chceme uzákonit strop na výdaje v kampaních. Vkrádá se totiž otázka, proč máme volit politickou stranu, když rovnou můžeme dát hlas mecenášům, kteří ji sponzorují a budou rozhodovat o jejích krocích. Britská zásada praví, že nejdražší je, co se nabízí zadarmo. Přece každý ví, že jednoho dne přijdou ti štědří sponzoři a řeknou, že své miliony chtějí nějakým způsobem kompenzovat.

SDÍLENÉ HODNOTY JSOU VÝHODOU

ČSSD už dala na stůl svoje podmínky pro sestavení koalice. Jak moc se shodujete?
Neshodneme se v úplné likvidaci zdravotních poplatků. My jsme připraveni zrušit je v lékárnách a omezit u lékaře jen při vstupu do léčebného procesu. V úvahu nepadá ani 13.důchod. Vítáme i silnou evropskou pozici ČSSD. Je významné, že německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila jednoznačnou podporu jen KDU-ČSL jako proevropské straně. Řekla při tom, že co po této stránce předvádí ODS, nepatří do Evropy.

KDU-ČSL je stranou křesťanskou a je spojována s katolickou církví. Co říkáte lavině odhalení o zneužívání chlapců kněžími?
Obecně chci říct, že církev si dává velký pozor, aby nebyla spojována s KDU-ČSL. Nemá cenu popírat, že k pedofilii v církevních kruzích docházelo. Líbí se mi, když se někteří vysocí katoličtí hodnostáři otevřeně a upřímně za takové věci omluvili hned na začátku. Na druhou stranu mluvíme o promile z celkového počtu žáků katolických škol. Nezlehčuji to, ale církev je společenství lidí, kteří nejsou prosti hříchů. Vysvěcení není záruka proti selhání. Nezapomínejme ale na tisíce kněží, kteří vykonali a konají mnoho dobrého.

Mluvíte o záruce. Já jako volič ji chci mít. Lze ale vůbec nějak docílit, aby vybraný politik neselhal?
Recept je jednoduchý. Zárukou je členská základna politické strany, kterou volíte. Proto je z principu dobré, když je hodnotově jasně orientována. V tomto ohledu máme výhodu. Jednotlivci mohou selhat, ale společenství ne. Já nejsem kostelní štamgast a nechodím pravidelně na mše, ale jsem rád, že tu je strana, která třeba chvilku ve svých řadách toleruje někoho, kdo se nechová podle daných pravidel, ale jenom chvilku. Jako třeba Mirka Kalouska. Jednoho dne však takovému člověku určitě řekne ne.

Věnceslava Svobodová: Říkat si pacientovi o třicet korun není příjemné

Občas se stane, že si povídáte s manželkou nějakého politika a řeknete si: jím si nejsem jistá, ale kdyby kandidovala jeho žena, můj hlas by měla. To je přesně případ Věnceslavy Svobodové, lékařky, matky čtyř synů a manželky šéfa KDU-ČSL. Je milá, přirozeně sebevědomá a emancipovaná. „Svého muže jsem potkala na křesťanském shromáždění mládeže a zamilovala jsem se do něj na první pohled. No, zamilovala… Prostě mě hned zaujal,“ popsala začátky svého vztahu se smíchem. Paní Věnceslava vystudovala medicínu v Praze, ale pochází z Pardubic, kde také začínala na dětské chirurgii. Pak přesedlala na neurologii. Rok a půl už má svoji vlastní ordinaci. A v oblasti zdravotnictví je svému manželovi zasvěcenou rádkyní. „Když jste v bezprostředním kontaktu s pacienty a osobně si jim musíte říkat o těch třicet korun, je to mizerný pocit. Myslím si, že lidé by určitě měli platit jen u první prohlídky. Když je praktik pošle ke specialistovi, už by to mělo být zadarmo,“ myslí si Svobodová. Má také jasno v tom, proč volí lidovce: „Je to strana, která myslí na spolkový život, úlohu neziskových organizací a občanských sdružení. Myslím, že je strašně důležité, aby se lidé nenechali ovládnout těmi, kteří si myslí, že když mají hodně peněz, mají neomezenou moc, jako třeba nadnárodní společnosti.“

Jména podle světců

Svobodovi vychovali čtyři syny, kteří ještě stále studují a bydlí s nimi v pražském bytě. Mají jména českých světců: Vojtěch, Radim, Václav a Norbert. A jak to všechno doktorka Svobodová zvládla? „Když se Cyril vrhnul na politiku, moc doma nebyl. A já ještě vyřizovala plno jeho telefonátů, radila lidem, povídala si s nimi. Řešila jsem to tak, že jsem kluky dala do vany a nechala je si hrát. Měla jsem tak chvíli klid, i když koupelnu jsme pak musela hodinu dávat do pořádku. Nejnáročnější bylo čtení na dobrou noc. Nechtěla jsem to dělat skupinově, takže u posledního už jsem občas fakt nemohla,“ vzpomíná útlá blondýnka. A svou rozvahu osvědčuje i při chápání manželových politických výstřelků. „O 200 tisících z našich úspor na billboardy v Praze jsme rozhodovali společně. Mně spíš vadilo, že byly moc osobní a útočné. Těžko to snáším, Pavla Béma znám řadu let,“ povzdechla si nad politickou realitou.

Foto: ČTK/Volfík René

10 OTÁZEK PRO LÍDRY POLITICKÝCH STRAN
Dnes odpovídá CYRIL SVOBODA, předseda KDU-ČSL


1. Měly by daně z příjmu fyzických osob zůstat na současné výši? Pokud ne, jak je chcete změnit?

V programu máme dvě sazby daně z příjmu fyzických osob:
15 a 18% s hranicí na úrovni 600 000 Kč hrubého ročního příjmu. KDU-ČSL je přesvědčena, že princip solidarity je spravedlivý a stojí na něm celá vyspělá Evropa. Bude-li to zapotřebí, je možná i vyšší progrese, ale nesmí být demotivační. Dvě sazby také otvírají prostor pro společné zdanění manželů.

2. Za jakých podmínek by se měla proplácet plná výše podpory v nezaměstnanosti?
Každý nezaměstnaný, který chce v plném rozsahu čerpat sociální dávky, se musí rekvalifikovat. Ochota přijmout nabízenou práci a plnění povinností souvisejících se školní docházkou dětí bude podmínkou pro výplatu sociálních dávek. Osobám, které práci odmítnou, bude přiznána pouze podpora na úrovni existenčního minima.
3. Jste pro větší volnost zaměstnavatelů při dávání výpovědí z práce?
Jsme pro flexibilnější pracovní trh – tedy pro částečné úvazky, práce z domova, sdílená pracovní místa (pro rodiče pečujícího o dítě). Jsme však proti tomu, aby zákoník práce umožňoval rozvázání pracovního poměru bez udání důvodu.

4. Chcete vázat platy politiků na stav veřejných financí?
Tento návrh nepodporujeme, protože je populistický a jeho realizace by vůbec nic nevyřešila.

5. Jaké výše by měl v roce 2015 dosáhnout průměrný starobní důchod v poměru k reálnému příjmu? Kolik z této částky by mělo činit soukromé spoření na důchod?
Naším záměrem samozřejmě je, aby se průměrný starobní důchod v poměru k reálnému příjmu nesnižoval. KDU-ČSL bude prosazovat vytvoření dvou povinných pilířů důchodového systému. Do průběžného pilíře budou přispívat povinně všichni ekonomicky aktivní jedinci, důchody z tohoto pilíře budou mít pouze osoby, které vychovaly alespoň jedno dítě. Výše jejich povinného příspěvku se bude snižovat o 3% z pojistného na každé dítě po dobu jeho ekonomické závislosti, celková sleva může dosáhnout maximálně 12% z pojistného. Do kapitálového pilíře budou povinně platit příspěvky všichni bezdětní a také osoby s již ekonomicky nezávislými dětmi. Osoby s 1 nebo 2 závislými dětmi budou mít toto pojistné snížené.

6. Jste pro zachování regulačních poplatků ve zdravotnictví?
KDU-ČSL je pro zachování některých poplatků ve zdravotnictví. Místo regulačních poplatků za položky na receptu navrhujeme vynětí levných léků na běžné onemocnění z úhrad ze zdravotního pojištění. Chceme rovněž zavést jednotnou výši doplatků v lékárnách za léky.

7. Na jaké úkony ve zdravotnictví by si měl pacient připlácet?
KDU-ČSL prosazuje, aby pacient jasně věděl, nač má nárok ze zdravotního pojištění a kolik by si připlácel za nadstandard. Ve spolupráci s odborníky budeme usilovat o vytvoření standardů lékařské péče a úhradových standardů nároků z veřejného zdravotního pojištění. Je potřeba upravit je obecně závaznou normou. To následně umožní definici nadstandardů a rozvoj komerčního připojištění na zdravotní péči. Stávající spoluúčast pacientů považujeme za dostatečně motivační a nechceme ji dále zvyšovat.

8. Chcete zavést školné na VŠ?
Školné na VŠ v dnešní těžké ekonomické době nepodporujeme. Chceme jen prohloubit stávající systém, aby špatní studenti platili více, než platí dnes.

9. Prosadíte po volbách přímou volbu prezidenta, a kdo je vaším osobním kandidátem?
KDU-ČSL podporuje přímou volbu prezidenta. Žádného vlastního kandidáta zatím nemá.

10. Podporujete udělení státního vyznamenání bratrů Mašínovým?
Tato otázka je velmi citlivá. Myslím si, že medaile od předsedy vlády Topolánka je dostatečným oceněním.

Autor: Kateřina Perknerová

24.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:
Josef Pešice

Zemřel bývalý reprezentační trenér Josef Pešice. Bylo mu 67 let

Zásah izraelských vojáků proti demonstrantům. Ilustrační foto
6 6

Izrael chce trest smrti pro teroristy. Nesmějí se mít dobře, řekla vláda

Kauza privatizace Mostecké uhelné: Soudy neodblokovaly zabavené peníze

Soudy neodblokovaly peníze zabavené při vyšetřování privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Neúspěšně o to požádala dědička po zemřelém miliardáři Luboši Měkotovi. Uvedl to dnes server Hlídacípes.org.

Vzkaz nemocnicím: Nakazíte pacienta, nemusíte dostat peníze

Infekce, které si odnášejí pacienti ze špitálů, stojí zdravotnictví ročně miliardy. Pojišťovny proto hledají cesty, jak zbytečným nákazám zabránit.

Začalo zkoumání vlivů nového jaderného zdroje na životní prostředí

Lidé a obce mají už jen několik hodin na to, aby poslali své připomínky k posuzování vlivů na životní prostředí nového jaderného zdroje v Dukovanech.

Travel Service má zelenou, může zcela ovládnout ČSA

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve zjednodušeném řízení povolil společnosti Travel Service získat výlučnou kontrolu nad Českými aeroliniemi (ČSA). Spojení podle úřadu nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže. Rozhodnutí již nabylo právní moci.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT