„Dlouhodobě nepovažuju Cyrila Svobodu za lidovce. Jeho dlouhodobé názory a směřování neodpovídá politice lidovců a očekával bych, že už dávno nebude členem strany,“ řekl Hladík v ČT. Chce proto předsednictvu KDU-ČSL navrhnout vyloučení Svobody ze strany.

Vedení lidovců se sejde v úterý. Svoboda ČTK řekl, že na jednání pozván nebyl, jeho spolustraníci mu nic nevytkli, ani s ním nemluvili. Dodal, že podle stranických stanov by měl být pozván k vysvětlení svých názorů. Až potom by mělo vedení strany hlasovat o vyloučení.

Premiér Petr Fiala uvítal před časem v Praze ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ilustrační snímek
Česko na nákup munice pro Ukrajinu dá vyšší stovky milionů korun, řekl Fiala

To, že předsednictvo lidovců probere návrh na vyloučení Svobody v úterý dopoledne, potvrdil ČTK mluvčí KDU-ČSL Simon Dytrych. Do té doby lídři strany nechtějí věc komentovat. Záležitost pro ně ale není novinkou.

Svobodovi, který byl v letech 2001 až 2003 a také 2009 až 2010 předsedou KDU-ČSL a v minulosti zastával funkce ministrů vnitra a zahraničních věcí, vyčítá Hladík především názory, které považuje za proruské.

Rozhovor pro Voice of Evrope

Nelíbí se mu ani Svobodův rozhovor pro zpravodajský web Voice of Europe, který podle zjištění BIS provozovali proruští podnikatelé s cílem ovlivnit evropské volby. Webu, který česká vláda zařadila na sankční seznam, poskytli v minulosti rozhovory i někdejší přední čeští politici. Podle Hladíka si měl Svoboda předem zjistit pozadí fungování webu.

Jak vidí premiér Fiala válku na Ukrajině: 

Český premiér Petr Fiala.
Evropa by mohla zbrojit více. O míru ať si Ukrajina rozhodne sama, říká Fiala

Svoboda ČTK řekl, že mu spolustraníci osobně nic nevyčetli. Spojování záměru s jeho rozhovorem pro web Voice of Europe lze proto podle něj brát jen jako spekulaci. Výroky Hladíka podle něj svědčí o úpadku KDU-ČSL.

Podle volebního modelu agentury Median z března a nedělního modelu agentury STEM by lidovci získali tři, respektive 3,1 procenta hlasů. Pro vstup do Sněmovny je stanovena hranice pěti procent.