Když se vloni na podzim dohodl stát sfarmářkou Ludmilou Havránkovou po 15letech vzájemného osočování na výměně pozemků nutných pro dokončení dálnice D11 těsně před Hradcem, zdálo se, že je vyhráno.

Omyl. Bagry vlednu na pole nevyjely a do Vánoc pár set metrů chybějící dálnice stát nebude. Úřední šiml zapracoval a dohoda sHavránkovou není dodnes podepsána. Ta tak na jaře na svém poli znovu zaseje.

„Smlouva unás prochází schvalovacím kolečkem. Hotovo a ke schválení ve vládě bude za pár týdnů,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Jenže to samé ministerstvo tvrdilo vprosinci a smlouvu měla vláda schvalovat před Vánocemi.

Aproč vůbec vláda? Dohoda osměně pozemků sHavránkovou je totiž vůči farmářce tak velkorysá, že by zní mohl být pořádný precedens pro další podobnéspory.

Za zhruba 150metrů široký pluh pole těsně před Hradcem totiž dostane pozemky 25krát větší. Důvod je prostý. Sporné pole pod budoucí dálnicí je už předem chápané jako stavební parcela, a je tedy několikrát dražší než zemědělská půda. Asměna se nepočítá vhektarech, nýbrž právě vjejich finanční hodnotě.

Objevují se už obavy, že tak nevýhodná smlouva ve vládě vůbec neprojde a D11 zůstane několik dalších let trčet nedokončená vpolích.

„Také jsem takový názor slyšel, ale nepřísluší mi to komentovat. To je politika,“ uvedl Hanzelka. Popřel ovšem dřívější spekulace, že vedle majetkového vyrovnání by Havránková měla dostat ipeníze.

Ve hře je však ještě jedna varianta, pro stát mnohem výhodnější. Nikdo ji sice nechce vyslovit nahlas, ale už si oní cvrlikají ivrabci na střeše hradeckého magistrátu: vyvlastnění.

Olej do ohně přilil například náměstek ministra dopravy Jiří Hodač. Už dříve naznačil, že má vedle směny pozemků vzáloze ještě další tah. „Ano, jsou dvě varianty. Jaká je ta druhá, neřeknu. Počkejte si, až to půjde na vládu,“ řekl před týdnem pro aktualne.cz.

Důvodů pro podobné spekulace je víc. Především neustálé protahování postoupení smlouvyvládě.

Otálení sdostavbou D11 vedle řidičů nejvíc trápí obyvatele Libišan na předměstí Hradce, přes které nyní vede provizorní sjezd zdálnice. „Je to na mrtvém bodě. Na podzim se ztropil mediální humbuk, že dohoda je na spadnutí, ale od té doby se nic neděje,“ stěžuje si starostka Monika Nováková.

Vesnici se ale přece jen letos uleví. „Do konce roku bude zprovozněn nový provizorní sjezd vPraskačce, na půli cesty mezi Libišany a Hradcem,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnici a dálnic Adéla Parkanová. Silničáři ktomu tlačí ivýjimka hygieniků pro sjezd vLibišanech. Ta vprosincikončí.

Farmářka Havránková se možnosti vyvlastnění děsí. Když ji nedávno napsal Deník jen jako pouhé konstatování jedné zmožností řešení sporu, vyhrožovala žalobou.

Kdokončení dálnice D11 zPrahy do Hradce zbývá postavit pouhých pět kilometrů. Kamiony musí kvůli zákazu jízdy přes Libišany nadále jezdit po staré státovce.