Lobbista Marek Dalík si u Ústavního soudu stěžoval, že byl odsouzen na společenskou objednávku. Tvrdil, že si neřekl o žádný úplatek, ale pouze lobboval. Stížnost však nyní Ústavní soud zamítl.

„Ústavní soud odmítl tuto ústavní stížnost jako zjevně neopodstatněnou. Blíže tuto věc však nebude komentovat a odkazuje se na své internetové stránky, kde bude text tohoto usnesení zveřejněn v průběhu příštího týdne,“ řekl ČT zastupující mluvčí Ústavního soudu Vlastimil Göttinger. Ústavní soud o Dalíkově stížnosti rozhodl 27. července.

Ve stížnosti se mimo jiné uvádělo, že soudy nevzaly v potaz některé důkazy, a porušily tak jeho právo na spravedlivý proces. „Jednání obviněného není trestné, jestliže činnost, kterou stěžovatel za požadovanou částku hodlal vykonat, nebyla sama protiprávní, ale jednalo se o lobbing,“ stojí v dokumentu, který citoval server iRozhlas.

Dalík vinu dlouhodobě popírá. Původně byl odsouzen ke čtyřem letům odnětí svobody za to, že si při neformální schůzce k nákupu pandurů řekl v listopadu 2007 o úplatek pro někoho z české vlády. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, žádal podle trestního spisu půl miliardy korun. Tento rozsudek byl loni na jaře zrušen. Na konci loňského července padl nový pravomocný verdikt, který Dalíkovi o rok přitížil. Soud dospěl k názoru, že podváděl, když se pokusil ze zbrojařů vylákat peníze. Uvedl je prý v omyl tím, že předstíral vliv na ministry.

Dalíkovi nepomohla ani změna výpovědi, kdy poprvé připustil, že se na schůzce se zbrojaři o penězích jednalo. Podle Dalíka částku zmínil slovenský lobbista Miroslav Výboh, jehož firma měla v kontraktu nahradit společnost zbrojaře Pavla Musely.

Nákup pandurů v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v níž Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.