Termín dostavby dálnice až do Hradce Králové, s níž silničáři stále počítají v roce 2010, ale nemusí platit. Stavbu může zdržet i archeologický průzkum.

Mezi Praskačkou a Hradcem totiž lze očekávat archeologické nálezy. „Tato oblast byla intenzivně osídlena už v období lovců mamutů,“ vysvětlil archeolog Muzea východních Čech v Hradci Králové Radek Bláha. Dodal, že místa možných nálezů už jsou dokonce díky předběžným průzkumům vytipována. Předpokládá zde objevy pohřebišť a zbytků osad, pravěkých i středověkých. Zda by to znamenalo zdržení dostavy dálnice zatím nedokázal odhadnout. Bude záležet na několika faktorech.

Ředitelství silnic a dálnic ČR zatím stále počítá s tím, že dálnice bude zprovozněna až do Hradce Králové v roce 2010. Potvrdil nám to Roman Kluzák z generálního ředitelství ŘSD s tím, že úskalím může být i rychlost převodu pozemků na trase budoucí dálnice.

Nově otevřený další úsek dálnice mezi obcemi Libišany a Praskačka pomůže především Libišanům. Při cestě k dálnici i z ní se totiž motoristé této obci vyhnou. Zrychlí se i doprava, přestože dálnice v nově otevřeném tříkilometrovém úseku není plnohodnotná. „Jezdí se po jedné polovině dálnice, rychlost jízdy je zde snížena na 80 kilometrů v hodině a není zde možné předjíždět,“ uvedl Stanislav Blažek z hradecké policie.

Praskačka, v jejíž blízkosti byl dálniční sjezd otevřen, se nárůstu dopravy v obci neobává. „Je tam zákaz odbočení. To ale nevylučuje, že k nám někdo nevjede. Pokud zaznamenáme nárůst dopravy, budeme volat policii,“ uvažuje nad teoretickou možností starostka Praskačky Miroslava Součková. Obec nemá strach ani z hluku. „Zatím tam nemohou jezdit kamiony, tak je to bez problémů. Pak to bude horší. Pokud hygienici naměří zvýšené hodnoty, budeme požadovat nějaká opatření,“ uvedla starostka Praskačky.

Obyvatelé Nového Města u Chlumce nad Cidlinou, kterým se denně valí z dálnice tisíce kamionů, nejásají. Jim nový úsek dálnice nepřinesl nic. I nadále totiž platí, že kamiony na dálnici mezi Chlumcem a Hradcem nemohou. Přes Nové Město tak stále jezdí na starou silnici I/11.