FOTOGALERII z dálnice D1 si prohlédněte ZDE!

Kolaps naší nejstarší dálnice trval čtrnáct hodin. teprve kolem půl třetí v noci byla dálnice průjezdná. Hasičům se sice podvečer podařilo dálnici D1 zprůjezdnit nejdříve ve směru na Brno. Pravý jízdní pruh byl volný už kolem šesté hodiny, z levého záchranáři ještě asi dvě hodiny stěhovalil techniku. Jak informoval server Českénoviny.cz, provoz na Brno pak zkomplikovala další nehoda. Na 127. kilometru havarovala cisterna. Ve směru na Prahu si řidiči museli na volnou silnici počkat až přes půlnoc. Největší problémy měli hasiči s odtstraňováním nabouraných kamionů. Museli využít pomoci vysokozdvižného vozíku. Kamiony pak odtahovali na odstavné parkoviště u Humpolce.

Jak vypadala situace na nejhorších úsecích v kritických hodinách, jsme sledovali on-line:

16:50 - Dálnice D1 ve směru na Brno je v jednom pruhu sjízdná pro osobní auta až po Exit 112 Jihlava Pávov, dále je nutné jet po krajských a státních silnicích směr Jihlava - Měřín II/602, kde lze na Exit 134 km opět na dálnici D1 najet

Dálnice D1 směr na Prahu je vyčištěna od osobních vozidel a autobusů, stále však z důvodu velkého počtu havarovaných vozidel neprůjezdná.

16:22 - Policisté upozorňují řidiče a všechny další účastníky silničního provozu na výstražnou zprávu Českého hydrometeorolo­gického ústavu: Od druhé hodiny ranní dne 21.3.2008 až do nočních hodin téhož dne měl foukat silný nárazový vítr od 90 – 108 kilometrů za hodinu. K tomu by mělo silně sněžit, místy by mohlo napadnout až 20 centimetrů nového sněhu. Policie žádá širokou veřejnost, aby všichni dbali zvýšené opatrnosti. „Účastníky silničního provozu žádáme o opatrnost, ohleduplnost a trpělivost,“ dodal mluvčí Udo Ertner.

16:09 - Prohlédněte si fotografie ZDE!

15:45

1. Postupné uvolňování dálnice D1 - informace pro motoristy:

Dálnice D1 směr na Prahu bude mezi kilometry 110 a 100 postupně uvolňována. Vozidla budou průběžně za asistence Policie ČR vyváděna do protisměruna exit 112 Pávov a dále pak budou pokračovat po komunikaci č. I/38 směrem Jihlava, dále pak po komunikaci II/602 směrem na Pelhřimov a po komunikaci I/34 na Humpolec.

2. Podrobnější informace o počtu zraněných (ze zdrojů Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina) - 100 km 26 zraněných z toho 5 těžce, 128 km 4 zranění, z toho 1 těžce

Do Brněnské nemocnice odvezeni 2 těžce nemocní, další 2 těžce nemocné přijala Nemocnice Jihlava a další 2 Nemocnice Pelhřimov.

3. Krátce před 15:00 hod. na jednání pracovní stupiny krizového štábu kraje Vysočina dorazil ministr vnitra ČR Ivan Langer a generální ředitel Hasičkého záchranného sboru ČR Miroslav Štěpán, byl okamžitě informován o aktulním stavu a likvidačních pracech na D1. Podle sdělení ministra vnitra ČR se jednotlivým složkám IZS kraje Vysočina podařilo situaci zvládnout a nebude třeba podpory složek Armády ČR.

4. Prohlášení Ivana Langera, ministra vnitra ČR: "Situaci lze považovat v tuto chvíli za stabilizovanou. IZS kraje Vysočina se daří postupně odstraňovat následky hromadné havárie na D1. Oceňuji spolupráci jednotlivých složek IZS kraje Vysočina (Hasičský záchranný sbor kraje Vysočina, Policie ČR, Záchranná služba kraje Vysočina, Dálničnéí policie ČR, Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, Správa a údržba dálnic), díky níž se tuto mimořádnou daří zvládat. Odvedly skvělou práci."

5. Prohlášení Miloše Vystrčila, hejtmana kraje Vysočina: " Pravidelné vyhodnocování našich společných zásahů na dálnici D1 se nám vyplácí. Poprvé se Policii ČR ve spolupráci s hasiči podařilo včas zabránit živelnému sjezdu nákladních automobilů z dálnice. Silniční síť kraje Vysočina tak kromě dálnice zůstala pro osobní automobily průjezdná a většina z nich tak mohla postupně dálnici opustit a pokračovat v cestě po krajských a státních silnicích mimo dálnici. Považuji to za velký úspěch. Samosřejmě vždy tomu bude na Vysočině tak, že v určitém okamžiku bude příroda silnější než lidé. Je potřeba s touto situací počítat a ve chvíli, kdy nastane se vyzbrojit i určitou trpělivostí a tolerancí."

6. Na místě zasahuje na 150 profesionálních záchranářů (hasiči, policie, lékaři a záchranáři)

7. Upozornění: Předpověď počasí počítá i v příštích dnech s příchodem obdobných sněhových srážek. Řidičům doporučujeme na Vysočinu jezdit POUZE se zimním obutím, zásobou pohonných hmot, dostatkem tekutin, dek a nutných léků. V případě nehody na dálnici dbejte vždy na zásadu volného středového jízdního pruhu pro volný průjezd vozidel IZS.

15:37 - Hasiči spolu s policií se nyní chystají zprovoznit část dálnice. Od 110. do 100. kilometru ve směru na Prahu, vyvedou auta přes odstraněná svodidla. Řidiči tak budou mít možnost sjet na exitu 112. Jihlava. Dále povede objízdná trasa přes komunikaci 1/38 do Jihlavy, 2/602 do Pelhřimova a 1/34 do Humpolce, kde budou moci najet na exit 89. Humpolec a pokračovat dále na Prahu.

15:15 - Vzhledem k velmi vážné dopravní situaci na dálnici D1 a osobní bezpečnosti železničáři doporučují lidem, kteří cestují z Brna do Prahy, aby využili železniční dopravy, která jezdí v pravidelném taktu celý dnešní den bez komplikací.

Brno – Praha


Ze stanice Brno hlavní nádraží jedou expresní vlaky do Prahy v následujících časech: 13:43, 15:07, 15:43, 17:07, 17:43, 18:43 a 20:23.

Praha – Brno


Ze stanice Praha – Holešovice odjíždí každou hodinu rychlý spoj do Brna pravidelně vždy 33 minut po celé. Tedy 12:33, 13:33… Do Brna dojedou všechny tyto vlaky za 2 hodiny a 43 minut. Poslední expresní vlak z Prahy-Holešovic do Brna odjíždí v 19:33.

Stav na D1 k 14:10 hod.

1. Řidiči, kteří stále stojí v kolonách na dálnici D1 mohou v případě nouze - nedostatku pohonných hmot, zdravotní problémy, absence tekutin a podobně volat na telefoní číslo Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina tel.: 950 270 101, kde bude jejich situaci vyhodnocovat operační důstojník a řešit pomoc.

2. Zdravotnická záchranná služba kraje Vysočina ukončila svůj zásah (ošetření a odvoz zraněných v 12.37 hod )

3. V tuto chvíli probíhají intenzivní práce na zprůjezdnění dálnice, která zůstává stále uzavřena.

Stav na D1 k 13: 45 hod.

1. odstraněna svodidla na 100 km, tak aby měly složky IZS - hlavně záchranka možnost rychlého přístupu ke kolizím

2. podle informací z operujícího policejního vrtulníku bylo kolem 13:00 hod. na dálnici ještě cca 116 havarovných vozidel

3. tekutiny pro posádky havarovaných a stojících vozidel vč. záchranářů jsou dodávány prostřednictvím Hasičckého záchranného sboru kraje Vysočina v obou směrech

4. Policie ČR koordinuje v místě nehod dopravu a snaží se zprůjezdnit alespoň jeden pruh dálnice, tak aby mohla projíždět i ostatní vozidla IZS, v tuto chvíli především hasičská vozidla

5. objízdné trasy jsou stále dobře průjezdné, i když mokré, a stále monitorované

14:00 - Silnice II/227 - uzavřena, nehoda, vyprošťování havarovaného kamiónu, objížďka je vedena po silnicích II. a III. tříd

12:00 - Na silnici I/3 na křižovatce U Topolu na Benešovsku se střetly dva nákladní a tří osobních automobily. Na místě je několik zraněných. Jednoho těžce zraněného odvezl v 12.14 vrtulník záchranné služby do pražské nemocnice. Silnice je neprůjezdná a policie odklání dopravu přes Benešov. Na místě máme redaktora a více informací přineseme co nejdříve.

12:00 - Ministerstvo vnitra zřídilo kvůli dramatické situaci na D1 krizový štáb. Vrtulníkem míří na místo neštěstí i šéf rezortu Ivan Langer.

11:56 – Dálniční policie řidiče varuje, že přes Vysočinu nepůjde projet možná celý den. Komplikace jsou i na objízdných trasách.

11:52 – D1, ve směru Brno, mezi 86,90 km a 87,00 km se stala po půl dvanácté další nehoda. Střetlo se v místě osobní auto s kamionem, začínají se tvořit kolony

11:44 – D1, mezi 110,00 km a 97,00 km, silnice uzavřena. Vzhledem k hromadné DN na 97km D1 směr Brno se tvoří na D1 ve směru na Brno kolony vozidel. Přesný konec kolony není možné zjistit. Doporučení pro řidiče – sjíždět na 66km D1 směr Brno – dále Čechtice – Pelhřimov – Jihlava – nájezd na 110 km směr Brno. V celém úseku husté sněhové přeháňky. Kolona dosahuje třiceti kilometrů.

11.40 – Silnice z Havlíčkova Brodu na Humpolec – kopec před obcí Věž, zcela neprůjezdný, kamion blokuje kopec.

11.37 – Dálnice je stále zablokovaná v obou směrech, na místo dorazily také vrtulníky záchranářů.

11.28 – Ve směru na Brno je dálnice uzavřena také na 139.kilometru kvůli další nehodě.

11:21 – Silnice z Pelhřimova na Humpolec je u Komorovic neprůjezdná. V kopci stojí kamiony, silnice je neposypaná a zledovatělá. Deník doporučuje nejezdit v tuto chvíli tímto směrem.

11:18 – Dálnice D1 v obou směrech, mezi 93,00 km až 110,00 km je kluzká vozovka, sníh, hustě sněží. Na 94. km tvorba kolon stojících vozidel.

11:17 – Krátce po desáté hodině došlo na stém kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu k hromadné dopravní nehodě. Podle předběžných odhadů policie a hasičů se srazilo více než čtyřicet aut.

„Přesně na stém kilometru se srazilo patnáct automobilů a vinou hustého sněžení se přidaly další,“ popisuje mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. „Výsledné číslo se nám zatím nepodařilo získat. Místo je zcela neprůjezdné,“ doplnila.

Jisté zatím nejsou ani počty zraněných. Sanitky zablokované v koloně musely nahradit záchranářské vrtulníky z Jihlavy, Brna a Prahy.

„Zatím víme o dvou těžkých a devíti lehkých zraněních,“ informoval ředitel záchranky Lukáš Kettner.

Situaci na místě komplikuje husté sněžení a neukáznění řidiči. Uzavírka v obou směrech potrvá zřejmě až do odpoledních hodin.

První dopravní nehody se staly před desátou hodinou dopoledne. kdy nad krajem začalo hustě sněžit. Při havárii se srazilo několik desítek automobilů, policie odhadovala nejméně čtyři desítky.

Problémy i na dalších frekventovaných silnicích

Zatáčka smrti znovu zabíjela

Otín - Dnešní vrtošivé počasí si kolem poledního vybralo velice krutou daň za Otínem u Jindřichova Hradce. Řidič dodávky jedoucí ve směru od Dačic nezvládl za vánice zatáčku a auto se čelně srazilo s protijedoucím kamionem. Muž za volantem dodávky zraněním na místě podlehl. Nehoda se odehrála v místech, která již lemuje několik pomníčků. „Nic nešlo dělat, až teď jsem si všiml, co je to za zatáčku a pročítal si ta jména u křížků,“ říkal tiše zdrcený šofér kamionu. Fotogalerii si prohlédněte ZDE!

Provoz u vjezdu na dálnici D11 u Hradce Králové je plynulý

Hradec Králové/ Libišany/ Situace na nájezdu na dálnici D11 není podle ve čtvrtek 20. března odpoledne nijak dramatická. „Měli jsme tady pouze dvě drobnější nehody,“ potvrdil operační důstojník hradecké policie.

Sérii dopravních nehod na cestě z Prahy potvrdila i pardubická policie. „Všechno se však to odehrálo ráno, když bylo kluzko. Nehod bylo ráno opravdu hodně. Ale během dopoledne už byl klid,“ řekl operační důstojník pardubické policie.

„Je tady dneska větší provoz. Hlavně ráno, to se to tady trochu ťuklo, do devíti hodin stála ve směru od dálnice dlouhá kolona,“ uvedla starostka Libišan, přes které vede provizorní sjezd z dálnice D11 do Hradce, Monika Nováková. „Ale víte, aut je tady pořád tolik, že už to ani nepoznám, jestli zrovna dneska víc, nebo míň,“ dodala. (kim, mb)

Šumpersko a Jesenicko zvládli silničáři uklidit

Silnice na Šumpersku a Jesenicku sice sníh pokryl jen tenkou vrstvou, ta ale v noci na čtvrtek namrzala, takže silničáři museli hlavní silniční tahy ošetřovat chemicky, ostatní vozovky pak inertním posypem. „Sypače a pluhy jezdily celou noc, v provozu bylo na Jesenicku a Šumpersku deset sypačů a pět nakladačů. Plužit jsme museli vozovky ve vrcholových úsecích,“ řekl šumperský dispečer Václav Pěček. Zimní počasí má vydržet i o velikonočním víkendu. (dk)

Deset sypačů nasadili kvůli hustému sněžení silničáři v horských oblastech Beskyd a Javorníků. „Ve vyšších polohách je na silnicích ujetá vrstva sněhu. Řidiči, kteří už předčasně přezuli na letní pneumatiky, by si cestu měli rozmyslet,“ varoval ředitel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka. Podle jeho informací ale byly všechny úseky se zvýšenou opatrností sjízdné. (mk)

Jičínsko bojuje s kalamitou, problémy hlásí i Orlické hory

Na Jičínsku spadlo až deset centimetrů sněhu, na Novopacku dokonce ještě víc. Z hlavních tahů jsou největší problémy na trase z Nové Paky do Jičína, především na kopci Bobák. Kamiony mají starosti i na silnici z Jičína do Mladé Boleslavi. O vedlejších silnicích ani nemluvě.

„Máme v terénu nasazené všechno, co má ruce a nohy,“ uvedl šéf zdejších silničářů Zdeněk Pavlíček.

Velké starosti mají šéféři také na kopci Humburák při výjezdu z Trutnova na Hradec Králové. „Je to tam hodně uklouzané, takže jsme tam právě znovu poslali sypače,“ uvedl před jedenáctou hodinou šéf zdejších silničářů Vítězslav Janků. V samotných Krkonoších se čerstvá nadílka sněhu obešla víceméně bez problémů.

„Silnice na Trutnovsku a Náchodsku jsou prosolené, většina hlavních silnic je už pouze Mokrých nebo se zbytky uježděného sněhu,“ dodal Janků.

Díky teplotám stoupajícím nad nulu je podle silničářů naštěstí malé riziko ledovky.

Mnozí řidiči doplatili na svou netrpělivost, když už přezuli na letní gumy. „Takoví nám teď dělají největší starosti. V Orlických horách se mohou na letních pneumatikách ocitnout opravdu v problémech. Napadlo tady kolem dvou centimetrů sněhu, takže naše radlice to ani nevezmou. Může to pak být trochu uklouzané. Hlavní tahy, které ošetřujeme solí, jsou ale již bez větších problémů sjízdné, zůstávají na nich nanejvýš zbytky rozbředlého sněhu,“ uvedl šéf rychnovských silničářů Petr Zima.

Nehoda zastavila dálnici D5

Přes pět hodin byla v noci ze středy na čtvrtek neprůjezdná v obou směrech dálnice z Plzně do Rozvadova.

Na mostě u Málkovic se půl hodiny před půlnocí srazila na náledí dvě osobní auta. Do nich pak naboural kamion, který prorazil svodidla a dostal se i do opačného směru dálnice.

Při nehodě bylo zraněno pět lidí, z toho čtyři skončili v nemocnici.

„Nejvážněji byla zraněná 47letá řidička osobního vozu, měla otevřené rány na krku a na hlavě a četné zlomeniny,“ informovala tisková mluvčí záchranářů Lenka Ptáčková.

Dálnice byla zablokovaná tak, že se k místu nehody nemohli zpočátku záchranáři vůbec dostat.

„Hasiči museli k místu dojít pěšky, a uvolnit cestu sanitkám,“ uvedl Jiří Filípek z hasičského záchranného sboru.

Z havarovaných aut uniklo 150 litrů provozních kapalin, dálnice uzavřená v obou směrech byla opět zprůjezdněna až po páté hodině ráno. Na stejném místě se stala nehoda kvůli náledí už v roce 1997, nedlouho po otevření dálnice.

Náledí způsobilo problémy řidičům i na Prachaticku

Zima znovu vystrčila drápky, což včera způsobilo problémy některým řidičům. V důsledku zhoršených podmínek na vozovce se nehoda stala například na silnici mezi obcí Hracholusky a Oborou.

Do terénu tak museli již v brzkých ranních hodinách vyrazit silničáři. „Vyjely v podstatě všechny vozy. Nejvíce zasažená byla již tradičně Kubova Huť a dále silnice směrem k Vimperku. Pak také Kvilda a Volarsko,“ potvrdil provozní náměstek Správy a údržby silnic Jihočeskho kraje, oblast Prachatice Karel Kašpar.

Ten dále sdělil, že hodně namrzlé či zasněžené vozovky byly tentokrát i v nižších polohách například na Lhenicku či Netolicku.

Již v dopoledních hodinách však byla drtivá většina vozovek ošetřených. „Silnice jsou suché a vymrzlé, nebo jsou dostatečně ošetřené solí či inertem,“ doplnil Karel Kašpar. Předpověď do dalších dnů zatím slibuje podobné počasí, a tak by měli dbát řidiči zvýšené opatrnosti. Zejména v ranních a nočních hodinách mohou být vozovky namrzlé. Třeba ve Volarech totiž včera teplota klesla až k minus 7,5 stupňů Celsia.

Jak vypadala situace ve středu? Prohlédněte si fotogalerii a přečtěte si článek ZDE!