Přibližně po dvou hodinách byl provoz obnoven a pětikilometrová kolona se mohla dát zvolna do pohybu.

Dvě osoby zraněny

„Při nehodě deseti osobních automobilů, jednoho nákladního automobilu a dodávky byly dvě osoby zraněny,“ konstatovala mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Zdravotníci transportovali zraněné k ošetření do nemocnice.

Po nehodě zůstal průjezdný pravý jízdní pruh ve směru na Prahu. Hasiči provedli zajištění havarovaných vozidel proti požáru a úniku provozních kapalin. Po zdokumentování dopravní nehody Policií ČR byla havarovaná vozidla postupně naložena na odtah. V půl desáté byl zprůjezdněn i levý jízdní pruh.

Příčinu nehody policisté vyšetřují. Na inkriminovaném místě ve středu ráno každopádně panovala hustá mlha, jako ostatně na většině území Žďárska. Viditelnost byla kolem padesáti metrů.

Nejkritičtější úsek

Dálniční úsek na území Meziříčska patří mezi řidiči k nejvíce nenáviděným rychlostním úsekům v zemi. Nejenže je nepohodlný kvůli zdeformovanému panelovému povrchu silnice, ale zároveň patří mezi nejkritičtější. Nehody, které zablokují provoz i na několik hodin, jsou tu naprosto běžné.

Osm zraněných lidí museli záchranáři tahat z vraků aut například letos v dubnu na 156. kilometru u Velké Bíteše. „Z osmi ošetřených osob byly tři zraněny těžce a tři utrpěly středně těžká poranění," informoval tehdy Miroslav Havlík, primář krajské záchranné služby. V září, ve stejné oblasti na 146. kilometru, se pak vytvořila dokonce devítikilometrová kolona pro smrtelném karambolu tahače a osobního auta. Tehdy řidiči po sjezdu z exitů ucpali i objízdné trasy na okresních silnicích v okolí.

Ondřej Švára

Varování před silným větrem vydal Český hydrometeorologický ústav.

"Během středy očekáváme na severu a severovýchodě republiky v polohách nad 700 metrů přechodné zesilování jihovýchodního větru. Vítr by měl být nejsilnější ve středu v poledních hodinách, kdy bude na hřebenech severních a severovýchodních pohraničních hor dosahovat v nárazech 25 až 30 m/s (90 až 110 km/h), na hřebenech Jeseníků a Beskyd ojediněle až 35 m/s (125 km/h)," uvádí zpráva.

Meteorologové proto doporučují zejména na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií. Dodržovat pokyny Horské služby.

Spadané stromy na Vyškovsku i Brněnsku

Například na Vyškovska brání provozu stromy, jež se zřítily pod nánosem sněhu.

Momentálně odstraňují hasiči spadlé stromy na silnici mezi Račicemi a Ruprechtovem. „Stromy padaly v noci a ráno také u Rychtářova, Studnic, Habrovan a Olšan. Vzhledem k tomu, že mají ještě listy, tak je zatížení obrovské. Buďme rádi, že jich nešlo k zemi víc,“ uvedl vedoucí cestmistr vyškovské oblasti jihomoravské krajské správy a údržby silnic Pavel Dvořák.

Všechny silnice jsou podle něj nyní na Vyškovsku sjízdné. Silnice první třídy a cesty v nižších polohách jsou mokré, od tří set metrů nad mořem leží vrstva rozbředlého sněhu, již silničáři odklízejí pluhováním a ošetřují posypem. Ledovka se zatím netvoří.

Déšť se sněhem

Déšť se sněhem a teplota pod bodem mrazu zaměstnal ve středu ráno jedenáct posypových vozů Brněnských komunikací. Zaměřily se hlavně na výše položené brněnské městské části jako Kohoutovice, Líšeň nebo Soběšice. Podle Leoše Chasáka z Brněnských komunikací jsou nyní všechny silnice sjízdné. „V centru města jsou holé a mokré, ve výše uvedených oblastech je možné, že budou lokálně pokryté nižší vrstvou rozbředlého sněhu, případně namrzlé, proto doporučujeme opatrnou jízdu,“ dodal Chasák.

Mokrý a těžký sníh, který vyvracel stromy a větve, zaměstnal také jihomoravské hasiče. Od úterního večera vyjížděli k téměř třiceti zásahům.

V Brně motorovými pilami pořezali a odstraňovali stromy a větve z komunikací v městských částech Soběšice, Utěchov, Pisárky, Bystrc a Kohoutovice.

Na Brněnsku hasiči vyjížděli do Omic ke stromu, který mokrý sníh vyvrátil na dráty elektrického vedení. „K zásahu proto povolali také montéry rozvodných závodů,“ dodal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Další stromy spadlé na vozovku hasiči na Brněnsku odstraňovali ze silnic v Kuřimském Jestřabí, v Pozořicích, Čučicích, Uníně, Střelicích, Nebovidech, v Zastávce, dále u obcí Strhaře, Újezd u Tišnova, Hajany, Všechovice a Popůvky. (eis)