Informace o tom, že se připravovalo plošné sledování lidí, není podle výboru pravdivá. Systém neměl obsahovat rozpoznávání obličejů, BIS požadovala jen výřezy snímků automobilů tak, aby na nich byla registrační a tovární značka, vyplývá z usnesení, pro něž zvedli ruku všichni přítomní členové výboru. "Po vysvětlení celé věci bylo jednohlasně přijato, že nedocházelo k žádnému šmírování ani to nebyl žádný pokus. Požadavky BIS byly zcela v souladu se zákonem, ani cílem ani nástrojem nebylo, aby se rozpoznávaly obličeje," uvedl po jednání výboru ministr Havlíček.  

Andrej Babiš.
Předražená zakázka. Babiš podal kvůli elektronickým známkám trestní oznámení

Členové výboru dostali podle Lukáše Koláříka (Piráti) komunikaci mezi BIS a ministerstvem dopravy. "Z ní jednoznačně vyplývá, že BIS nepožadovala žádné údaje navíc, ke kterým by už ze zákona neměla přístup. To nás přesvědčilo v tom, že opravdu nejde o nějaké plošné šmírování," řekl novinářům. Podobně se vyjádřil Jan Bartošek (KDU-ČSL), podle kterého Havlíček a Koudelka jasně vysvětlili tendr i požadavky BIS. "Nejednalo se v žádném případě o šmírování občanů," zdůraznil.

Záležitostí se už dříve zabývala sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS. Její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) tehdy mimo jiné uvedl, že tato tajná služby neplánuje využívat informace z kamer ke kontrole dálničních známek o průjezdu aut, byť jí to schválené zákony umožňují.

Dodavatelem a provozovatelem IT systému měla být společnost Asseco Central Europe. Zakázka zadaná bez otevřené soutěže vyvolala vlnu kritiky kvůli ceně. Mluvilo se v této souvislosti o utajené části. Zakázka stála křeslo ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Jeho nástupce Havlíček se s dodavatelem domluvil na jejím zrušení.

Ochrana vozů BIS

Havlíček dnes řekl, že zakázka byla připravena příliš komplikovaně. "Protože BIS měla požadavek, který měl chránit její vozy, nikoli požadavek na šmírování, tak Státní fond dopravní infrastruktury zbytečně připravil zadávací řízení tak, že dalo do utajovaného režimu příliš mnoho náležitostí celé té zakázky," uvedl. Nakonec se kvůli nadměrnému požadavku utajení o zakázku přihlásili pouze dva zájemci.

Andrej Babiš, Karel Havlíček
Definitivní rozhodnutí. Nebudu obsazovat dopravu jiným ministrem, řekl Babiš