Řidič si zvolí roční, měsíční či desetidenní kupon, zadá svoji SPZ, nastaví začátek platnosti a zaplatí. Buď na internetu, nebo osobně na pobočkách České pošty či státních čerpacích stanicích EuroOil. 

Nadcházející víkend přitom nákup známky budou možná řešit tisíce řidičů. Tedy těch, kteří chtějí od pondělí vyjet na dálnice. Výhodou nové známky je to, že umožňuje klouzavý termín a lze ji koupit až tři měsíce dopředu před datem, kdy řidič skutečně na dálnice vyjíždět. 

Systém Argos odhalí kromě neplatné dálniční známky i to, zda má auto platnou technickou, jestli je pojištěné, či je v registru dlužníků.
Neplatiče na dálnici od ledna odhalí nový systém. Umí toho ale mnohem více

Zatím se v Česku prodalo 1,1 milionů elektronických dálničních známek, nejvíce přes vládní e-shop eDalnice.cz (skoro 900 tisíc lidí), přes sto tisíc lidí si známku koupilo na České poště a o něco menší množství na státních čerpacích stanicích EuroOil.

Při nákupu na internetu ale řidiči dělají opakované chyby v zadávání údajů – špatně napíšou SPZ nebo svůj mail. Nově se proto tyto dva údaje vypisují do kolonek na internetu pro jistotu hned dvakrát, aby při jednom špatně vyplněném údaji systém nepustil řidiče „dál“ a motorista si svoji chybu hned při vyplňování uvědomil.

Dálnice - Ilustrační foto
DÁLNIČNÍ ZNÁMKA 2021: Jak ji správně zakoupit. Na co si dát pozor

„Aby lidé předešli případným chybám s vyplňováním SPZ, je praktické vzít si k ruce malý techničák. Zdá se to možná nešikovné či úsměvné, ale je to užitečné. Pokud si koupím elektronickou známku s platností ihned a udělám chybu, opravy či kompenzace nejsou možné,“ nabádá Martin Opatrný, mluvčí státního podniku CENDIS, který systém elektronických známek zajišťuje.

Pět věcí, na které si musíte dát pozor:  

1. Bez ohledu na prodejní kanál (e-shop, pošty nebo EuroOil) je nejlepší kupovat e-známku s předstihem; vyhnu se tak případným problémům se špatně zadanými údaji.

2. Pokud chci platit bankovním převodem, nemohu nastavit platnost známky ihned, ale až 5 dní od zadání úhrady (např. 4.1. zadám příkaz k platbě, začátek e-známky nastavím od 11.1.).

3. Pozor si při platbě převodem dávejte na správné zadání variabilního čísla. Řidiči ho zadávají špatně, nebo vůbec.

4. Jestliže nakupuji e-známku na pobočce České pošty nebo EuroOilu, musím si zadané údaje zkontrolovat přímo na místě! Opravit je mohu pouze do 15 minut na stejné pobočce, jinak už změny nejsou možné.

5. Když si e-známku pořídím v e-shopu a nastavím její platnost ihned, nejsou možné úpravy SPZ! Musím ji proto zadat správně. Správně musím zadat i e-mailovou adresu, jinak mi nemůže přijít potvrzení o úhradě.