Od slavnostního vysvěcení první české dálniční kaple u Šlovic už uplynuly více než dva měsíce a věřící stále nemohou dovnitř. Chybí jim totiž klíč, který měl být k dispozici na benzinové pumpě, která stojí nedaleko.

Na nedostupnost klíče od dálniční modlitebny si stěžuje například Slovák, který cestuje mezi Planou na Tachovsku a Bratislavou. „Během dvou týdnů jsem jel kolem dálniční kaple čtyřikrát. Chtěl jsem se pomodlit. Když jsem si však chtěl na čerpadle vyzvednout klíč, neměli ho tam. Nesehnal jsem ho ani jinde,“ naříká muž, který na Tachovsko cestuje kvůli práci.

Přes sklo

O pravdivosti jeho slov jsem se včera přesvědčila sama. Obsluha benzinky o tom, že by u nich měl být klíč k dispozici, věděla, ale řekla mi, že jim ho sem ještě nikdo nedal. Věřící tak mohou na kříž hledět jen přes sklo z vnější strany svatostánku.

Kapli u odpočivadla dálnice D5 spravuje římskokatolická farnost Plzeň–Litice a její zástupkyně Marta Kiliánová má o umístění klíče jednat s majitelem benzinky až dnes. Dřívější termín prý možný nebyl, protože majitel není z Plzně a byl časově zaneprázdněn.

„Musíme prodiskutovat, jakým způsobem si jej bude možné půjčovat. Není to úplně jednoduché. Potřebovali bychom na klíč umístit nějakou klíčenku, aby nebylo snadné je odnést. Také uvažujeme o deníčku, do kterého by návštěvníci kaple zapsali nějaké své údaje,“ sdělila Kiliánová s tím, že jsme v Čechách a obává se krádeže či vandalismu.

První útok vandalů už má kaple za sebou. „Neuplynul ani měsíc od jejího vysvěcení a už jsme museli měnit skleněnou tabuli, kterou někdo prokopl,“ dodala Kiliánová.

Bohoslužba za oběti

Zatím není jasné, kdy bude klíč od kaple veřejnosti k dispozici. Věřící se to možná dozvědí již tuto sobotu. Od 14 hodin se zde uskuteční ekumenická bohoslužba na památku obětí dopravních nehod. Plzeňsko se tak letos poprvé připojí k připomínce Světového dne obětí dopravních nehod.

„Na bohoslužbu od 16 hodin naváže veřejná rozprava ve společenském sále kostela svatého Martina a Prokopa v Revoluční ulici v Plzni-Lobzích (Revoluční 98, Plzeň). Odpověď na otázku, jak si můžeme navzájem pomoci při a po dopravních nehodách, budou během ní hledat zástupci složek integrovaného záchranného systému, pomáhajících organizací i lidí, kteří se s dopady vážných nehod osobně setkali. Akce pořádají České sdružení obětí dopravních nehod, Psychosociální intervenční tým ČR a Terénní krizová služba Diecézní charity Plzeň,“ uvedl koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR a farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu Karel Šimr.