Řečí čísel: Schwarzenberg získal ve velkých městech 27,6 procenta odevzdaných hlasů, zatímco Zeman jen 22,8 procenta. Proti tomu v sídlech do deseti tisíc obyvatel se Zemanovi podařilo získat 25,2 procenta. To je minimálně o pět procent více, než měli jeho další soupeři.
„Budeme chtít oslovit všechny voliče. Zvlášť se ale zaměříme na místa, kde Karel Schwarzenberg skončil na horším než třetím místě," potvrzuje mluvčí jeho kampaně Marek Pražák. Jde tedy především o pás Vysočiny a jižní a severní Moravy a severní Čechy. Tým Karla Schwarzenberga přitom vychází z analýzy, která srovnává jak výsledky 1. kola, tak výzkumy dělané ještě před lidovým hlasováním. Volební tým i nadále počítá s masivním zapojením dobrovolníků. Po 1. kole se přihlásili další. „Denně je to kolem stovky lidí," vyčíslil Marek Pražák.
Deník se včera s dotazem na další strategii obrátil i na tým Miloše Zemana, do uzávěrky tohoto vydání se však odpověď nepodařilo získat. Dá se ale očekávat, že taktika Zemana bude podobná, jen v opačném gardu. Bude muset kromě menších měst získat i větší sídla.
Pokračuje i analýza výsledků 1. kola. Podle včera zveřejněného modelu sdružení KohoVolit.eu pocházelo přibližně 531 400 hlasů pro Zemana od voličů, kteří v parlamentních volbách v roce 2010 hlasovali pro ČSSD. I na to doplatil stranický kandidát sociálních demokratů Jiří Dienstbier, který nakonec skončil čtvrtý.
Sociální demokraté pak doporučili svým voličům zvážit volbu Miloše Zemana. Nešlo ale o jednotný hlas, část strany, reprezentovaná právě Jiřím Dienstbierem či Vladimírem Špidlou, Zemana na Hradě nechce.
Co dál? Dovolená
Pro sedmičku neúspěšných kandidátů ale každopádně nyní nastala doba volna. Každý ji přitom hodlá strávit jinak. Bývalý úřednický premiér Jan Fischer, který skončil třetí, si nyní podle své kanceláře vezme dovolenou. „Až poté se vyjádří k tomu, koho podpoří, a ke svým dalším plánům," uvedla Jana Víšková z Fischerova týmu. Fischer se kvůli kandidatuře vzdal funkce viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), kde byl od září 2010 do loňského listopadu. „Na svou pozici v EBRD Jan Fischer, jak známo, rezignoval," řekla Víšková na dotaz, zda se nebude chtít do banky vrátit.
Doporučení, koho volit, nedá nezávislý kandidát Vladimír Franz. Již v sobotu řekl, že má kandidáta, ale že to nebude zveřejňovat. To samé platí pro Táňu Fischerovou a šéfku neparlamentní Suverenity Janu Bobošíkovou. Na stranu Schwarzenberga se už přiklonili místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a lidovecká europoslankyně Zuzana Roithová.
Bude také nutné vyřešit, co s financemi, které zbyly na účtech. Peníze na volebním účtu, které nevyčerpali na kampaň, neúspěšní prezidentští kandidáti budou převádět na sociální, zdravotní, sportovní, ekologický, kulturní nebo jinak veřejně prospěšný projekt.
Podle zákona si rozsah a způsob sami určí. S nevyužitými penězi však nebudou moci nakládat hned, musejí počkat nejméně 120 dní od vyhlášení vítěze prezidentských voleb. Je to kvůli možnosti prověřování financování kampaně. Volební týmy ale ještě musejí spočítat náklady. „Ještě přijdou některé faktury za služby, zároveň je nutné prodat majetek jako například auto a vybavení kanceláří, a pak je možné uzavřít účetnictví," uzavřela Jana Víšková z týmu Jana Fischera.