Online reportáž

Organizátoři protestů ze spolku Milion chvilek pro demokracii tvrdí, že premiér Andrej Babiš tím, že do vlády dosadil Marii Benešovou, chce ovlivnit  justici. Babiš to odmítá a  demisi podávat nehodlá. A to přesto, že demonstranti jej kritizují za vyplácení evropských dotací holdingu Agrofert, který dříve Babiš vlastnil.

Lidé se v úterý kromě větších měst sešli i v těch menších. Do protestu se jich nakonec zapojily přes tři stovky. Ve Vodňanech k lidem promluvil i sám organizátor akcí Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář. Sešly se zde zhruba dvě stovky lidí. Ti upozorňovali na to, že Vodňany nejsou jen kuřata z Babišova koncernu.

V Brně se demonstrace poprvé konala na centrálním náměstí Svobody. Na pódiu se vystřídali zástupci různých brněnských divadel, třeba národního divadla, Husy na provázku či divadla Bolka Polívky. „Jako divadlo takové aktivity podporujeme. Babiš druhé osočuje ze lži, přitom lže sám. A kdo lže, ten krade a do pekla se hrabe. Přejeme mu šťastnou cestu," vzkázal ředitel divadla Bolka Polívky Ondřej Chalupský.

V Ostravě se sešlo zhruba 350 až 400 lidí, kteří zaplnili asi polovinu Masarykova náměstí. Lidé protestovali i během vytrvalého deště.

Demonstrace ve stovkách měst a obcí Česka se konaly již 28. května. V Praze se poslední protest konal v úterý 4. června na Václavském náměstí. Podle organizátorů šlo o největší demonstraci od roku 1989, kdy se zde sešlo odhadem až 120 tisíc lidí. Další protest v hlavním městě se má konat 23. června na Letné.