Nově se objevily informace, že tam policisté našli nejen trezor, s nímž zřejmě ambasador manipuloval v okamžiku výbuchu, a 12 zbraní (o nichž mluvčí pražské policie Andrea Zoulová uvedla, že „neprocházejí českými evidencemi"), ale také ještě jednu připravenou nálož.

Nálož v knize?

Policisté měli zajistit výbušninu, prozatím blíže neupřesněnou, která byla zajištěna a následně předána ke zkoumání Kriminalistickému ústavu Praha. Nejspíš se nacházela v otvoru v knize, v níž byla za účelem místění trhaviny vyříznuta část listů. O jejím nálezu v areálu, nově vybudovaném na místě někdejšího proslaveného železářství a nepožívajícího dosud statutu diplomatické mise, se začalo hovořit přednedávnem.

Pokud jsou zvěsti pravdivé, vysvětlovalo by to také novoroční evakuací okolí, kterou policie nařídila vpodvečer během šetření na místě incidentu a již média dávala do souvislosti s bezpečnostními opatřeními spojenými s otevíráním dalšího nalezeného trezoru.

A do nového světla by to stavělo i poměrně ostrý tón, který po incidentu nasadilo české ministerstvo zahraničí a který v diplomatickém prostředí není právě běžný. Nota bene v souvislosti s tragickým úmrtím ambasadora, ať už se nehoda odehrála za jakýchkoli okolností.

Z druhé strany jsou přitom odezvou velmi umírnění vyjádření. „Palestinská strana poděkovala Policii ČR za práci na vysoké profesionální úrovni a přístup při prošetřování celé události. Zároveň v prohlášení nabízí další potřebnou spolupráci," připomněl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie.

Výsledky zkoumání

Kriminalisté již také podle jeho slov dostali od kriminalistického ústavu první poznatky ze znaleckých zkoumání provedených právě v souvislosti se smrtícím výbuchem, k němuž podle slov dcery zesnulého diplomata Rany došlo v ložnici.

Se závěry znalců z oboru chemie, mechanoskopie a fyzikální chemie, kteří zkoumali trezor i pozůstatky výbušniny, se nyní detektivové seznamují - zatím je ale nekomentovali. Připomněli jen, že dosud dostali jen závěry několika z celé řady zadaných expertiz.

Nepoužité zbraně

Předmětem zkoumání také zůstává 12 pistolí a samopalů, které policisté v nově postaveném komplexu nalezli. Čerstvé prohlášení palestinské strany vysvětluje, že jde o dar představitelů někdejší Československé socialistické republiky, věnovaný v 80. letech minulého století tehdejšímu pražskému zastoupení Organizace pro osvobození Palestiny - přičemž zbraně nebyly nikdy použity. A nejen to. „Pisatelé vylučují, že by s těmito zbraněmi bylo vůbec manipulováno mimo trezor, ve kterém byly po celou dobu uloženy," připomněl Hulan.

Všechny nalezené zbraně skončily rovněž v rukou expertů z kriminalistického ústavu, kteří je podrobují důkladnému zkoumání. Včetně balistických testů, jejichž úkolem je vyloučit skutečnost, že s pomocí těchto zbraní mohl být na území České republiky spáchán dosud neobjasněný trestný čin. Hotovo ale zdaleka nebude hned; závěry mají být k dispozici nejdříve za několik týdnů.

Dva trestné činy

Již několik hodin po explozi policejní detektivové vyloučili, že by byl v Suchdole spáchán teroristický čin nebo jiná forma atentátu; policie věc řeší jako usmrcení z nedbalosti a nedovolené ozbrojování. Od počátku se hovoří o jedné z vyšetřovacích verzí - při neopatrné manipulaci mohlo dojít k výbuchu nálože, jejímž účelem mělo být zničit obsah sejfu pro případ neoprávněného vniknutí.

Palestinské zdroje z ambasády i přímo z centra palestinské autonomie v Ramalláhu ale opakovaně zmiňovaly, že bezpečnostní schránka, která byla do nových prostor čerstvě přestěhována, se předtím používala po desítky let, přičemž ji otevírali a zavírali různí lidé - a zabezpečení výbušninou se nikdy nepoužívalo.

Nevítané sousedstvíV souvislosti s výbuchem a následným nálezem zbraní se v Suchdole vzedmula vlna odporu proti stěhování palestinské ambasády do nově vybudovaného komplexu; nejviditelnějším mluvčím místních se stal suchdolský starosta Petr Hejl, podle jehož slov případné posílení policejního dohledu v okolí palestinského areálu situaci nevyřeší.

Před týdnem se tam dokonce uskutečnila nepočetná demonstrace, jejíž účastníci protestovali nejen proti „muničnímu skladu v sousedství mateřské školy" a údajnému porušování Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích, ale i proti samotné existenci diplomatického zastoupení územního celku, který ne všechny země světa uznávají, v České republice. Aktuálně velvyslanectví působí v pražské Troji.

To, že se v souvislosti s nálezem zbraní ohradilo proti poručení zákona, potvrdilo také ministerstvo zahraničních věcí. Od palestinských partnerů žádá rovněž vyjádření kvůli samotné explozi. Ministerstvo jedná i se zástupci radnice – faktická možnost něco ovlivnit se ale jeví poněkud problematicky. Komplex, kde došlo k výbuchu, Palestinci vybudovali na pozemku, který zakoupili již před lety.