V Afghánistánu bylo v uplynulých dvou týdnech při dvou útocích zraněno sedm českých vojáků, jeden zemřel. Jeden z incidentů se stal před týdnem. Střelbou afghánského vojáka byli zasaženi tři čeští vojáci, jeden z nich padl. Dva utrpěli středně těžká či lehká zranění, vážněji zraněný byl již do Prahy letecky převezen minulý týden a jeho stav se zlepšil.

Předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Matka štábního praporčíka Martina Marcina převzala za syna Medaili Za hrdinství in memoriam.
Zeman ocenil padlé vojáky: Máme-li civilizaci zachovat, je nutný boj s teroristy

První incident se stal 17. října. Atentátník při něm zaútočil civilním automobilem naplněným výbušninou na obrněné vozidlo českých vojáků. Pět jich bylo zraněno. Jeden z nich vážně, zbylá zranění byla lehčí.

Tři vojáci byli po ošetření propuštěni, čtvrtý zůstal v nemocnici v Afghánistánu několik dnů. O víkendu jeho stav posoudili čeští lékaři a rozhodli o jeho převozu do České republiky. Do Prahy přiletěl armádním speciálem, kterým byli přepraveni i další vojáci v rámci pravidelných rotací v misi.

Návrat do Afghánistánu? Uvidí se

Podle Muránského zůstane tento voják v nemocnici na pozorování a poté se rozhodne, zda se do Afghánistánu vrátí. Na misi byl totiž v době útoku pouze několik dnů, v zemi by měl sloužit příštích šest měsíců.

Česká armáda měla k začátku října v Afghánistánu téměř 350 vojáků. Působí v Kábulu a na základnách Bagrám a Šindánd v provincii Herát a v provincii Lógar. V Afghánistánu od roku 2007 zahynulo 14 českých vojáků, z toho čtyři letos. Tři vojáci zemřeli při útoku sebevražedného atentátníka v okolí základny Bagrám.

Rozloučení na kbelském letišti s padlým vojákem Tomášem Procházkou.
Voják Procházka, který padl v Afghánistánu, bude pohřben v Prachaticích